Search Results for "gurabija"

Ëmbëlsira

Gurabija të mbushura

Përbërësit: 2 vezë, 1 gjalpë (margarinë), 2 lugë gjelle jogurt, 5 gota të ujit miell, 1 gotë të ujit sheqer, 1 pluhur për pjekje (pecivë). Për mbushjen: 1 lugë gjelle marmelatë kumbulle ose mjaltë (sipasë dëshirës i mbushni me çfarëdo reçeli që ju pëlqen), 1 […]

Ëmbëlsira

Gurabija të buta me jogurt

Përbërësit: 2 vezë, 100gr sheqer, 100ml jogurt (një gotë të çajit), 100ml vaj (një gotë të çajit), një pako sheqer vanilje, 350gr miell, një pako pluhur për pjekje, susam. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë vezët, 100gr sheqer, 100ml jogurt, 100ml vaj, një pako […]

Ëmbëlsira

Gurabija me kokos dhe çokollatë

Përbërësit: 2 lugë të gjellës gjalpë (margarinë), 1 të verdhë të vezës, 100gr sheqer pluhur, 100gr kakao, 100gr nisheste, 250gr miell, 7gr pluhur për pjekje (pecivë), 1 të bardhë të vezës, 50gr sheqer pluhur, 200gr kokos, 1 pako sheqer vanilje, çokollatë të shkrirë. Përgatitja: Marrim […]

Ëmbëlsira

Gurabija të buta dhe të shijshme

Përbërësit: 1 vezë, 1 filxhana i kafes turke vaj, 1 filxhan i kafes turke sheqer, 2 filxhana të kafes turke kos, 1 sheqer vanile, 1 lugë e çajit pluhur për pjekje (pecivë), 50gr kokos, miell deri sa të trashet brumi. Përgatitja: Marrim fillimisht një enë kuzhine (plastike) […]

Ëmbëlsira

Gurabija të shpejta

Përbëresit: Një vezë, një filxhan kafeje sheqer, një filxhan kafeje vaj, një filxhan kafeje kos, afro 5 filxhana kafeje miell,1 /2 pluhur paste, një sheqer vanile. Udhëzimet: Tunden me lugë veza, vaji, kosi, sheqeri dhe sheqer vanilje. Shtohet mielli me pluhur paste dhe përbërësit përzihen mirë me lugë gjersa […]

Ëmbëlsira

Gurabija të buta si pambuk

Përbërësit: 3 vezë, 3 gota kos, 2 gota sheqer, gjysëm luge të çajit sodë bikarbone (Natron), një pluhur për pjekje (pecivë), 2 lugë gjelle butter (margarinë), miell (brumi jo të jetë shumë i trashë). Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine për ëmbëlsira dhe i hedhim […]