Kaçamak i shijshëm

Përbërësit:

8 lugë gjelle miell misri, 2 gota ujë (sipas nevojës edhe tri), 2 gota kos,një schmand (ajkë),
4 lugë gjelle vaj, kripë.

Përgatitja:

E vloni ujin në një tigan dhe i hidhni kripën, vajin dhe schmandin në të dhe më pas e largoni pak nga zjarri apo e lini në një temperaturë të ulët. Më pas hidhni miellin dhe përzieni derisa të bëhet një masë jo shumë e trashë për 10 minuta. Ju bëftë mirë! /pergatit.com

12583953_10433208489307500766_1753907456_n (1)