Tag: Tortë e lehtë

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë dhe e shijshme

Përbërësit: 300gr biskota të bluara, 375gr margarinë, 390gr sheqer pluhur, 100gr çokollatë gatimi, 250gr arra të bluara, një gotë lëng portokalli, 1/2 litër qumësht, 2 punding vanilje, 2 krem pana vanilje (shllag). Përgatitja: Për petën e parë na duhen 300gr biskota të bluara 125gr margarinë […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë

Përbërësit: 3 vezë, 1 gotë sheqer, 1 gotë vaj, 1 gotë qumësht, 1 pluhur për pjekurina (pecivë ), 1 vanille, 1 lugë e gjysëm kakao, 2 gota e gjysëm miell. Filli i çokollatës: 200gr çokollatë, 200gr krem qumështi (hopla). Përgatitja: Fillimisht përzihen vezët me sheqerin derisa të […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me dredhëza shtëpie

Përbërësit: 4 vezë, 7 lugë sheqer, 7 lugë vaj, një sheqer vanilje, 2 lugë të gjellës kakao, një pjatë e gjellës dredhëza të bluara në blender, 10 lugë miell (apo sipas nevojës), një pluhur për pjekje (pecivë), 2 qese krem shllag i bardhë, qumësht për […]