Tag: Tortë me arra

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me arra dhe karamel

Përbërësit: Keku opsional (cili ju pëlqen, munda ta përgatitni vet ose ta bleni të gatshëm), ndahet në mes dhe laget me qumësht. Për kremin: 400ml hoopla ( për ëmbëlsira), 400gr karamel i përgatitur në kushte shtëpie (jo i blerë), 200gr margarinë. Margarinën e përziejmë me mikser, […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me arra dhe keksa

Përbërësit: 400gr biskota të bluara, 2 gota qumësht, 1 margarinë, gjysmë gote sheqer, 1 pako kokos, 2 lugë kakao, 1 pako mak, 1 pako rrush të thatë. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 2 gota qumësht, 1 margarinë dhe i vlojmë së bashku në […]

Ëmbëlsira

Tortë me kafe dhe arra

Brumi: 50gr arra të bluara shumë, 225gr sheqer, 225gr gjalpë në temperaturë dhome, 200gr miell i bardhë, 4 lugë sheqeri neskafe e tretur në një lugë gjelle ujë të valë, 2 lugë e gjysmë të sheqerit pecivë (pluhur për pjekje), ½ lugë sodë bikarboni, 4 […]

Ëmbëlsira

Torte me arra dhe keksa të bluar

Përbërësit për koren: 12 të bardha të vezës, 16 lugë sheqer, 15 lugë arra të bluara, 8 lugë kakao, 4 lugë miell, 1 pluhur për pjekje, 100gr çokollatë. Kremi: 12 të verdha të vezës, 500ml qumësht, 12 lugë sheqer, 6 lugë niseshte, 250gr margarinë, 100gr […]

Ëmbëlsira

Tortë me arra

Përbërësit: 230gr arra të bluara, 6 vezë, 120gr sheqer, 110gr miell, 2 lugë rum (opsionale). Përbërësit për kremin: 350ml qumësht, 2-3 lugë lëng limoni, një lugë lëvore limoni në rende, 150gr arra të bluara 2 sheqer vanilje, 2 lugë rum (opsionale), 300gr margarinë, 120gr sheqer, […]