Tag: tortë me banane

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me keksa dhe banane

Përbërësit: 1.200ml qumësht, 3 punding vanilje, 8 lugë sheqer, 250gr margarinë, 180ml ajkë e thartë, 300gr biskota çfarëdo lloji, 4 banane, krem pana. Përgatitja: Fillimisht përziejmë 200ml qumësht të ftohtë me pluhurin e pudingave, kurse 1L qumësht e vëmë të vlojë me sheqerin. Pastaj shtojmë […]

Ëmbëlsira

Malaga – Torta më e shijshme me banane

Për brumin: 1 gotë çaji qumësht 1 gotë çaji vaj 1 gotë çaji sheqer 3 vezë 2.5 gota çaji miell 1 paketë vanilje 1 paketë pluhur për pjekje (pecivë) Përgatitja: Qumështin, vajin dhe sheqerin i përziejmë mirë për 2-3 minuta, pastaj shtojmë vezët dhe i […]

Ëmbëlsira

Tortë angleze me banane

Përbërësit: 4-5 banane të pjekura, 3 vezë, ½ filxhan vaj, ½ filxhan sheqer pluhur, një lugë gjelle kanellë e bluar, 2 enë miell, ½ filxhan gjalpë, 2-3 banane në feta, akullore vanilje. Përgatitja: Ngroheni furrën në 175 gradë C. Në një enë të madhe, shtypni bananet e […]