Tag: bakllavë të thatë

Ëmbëlsira

Si të përgatisni bakllavë të thatë?

Përbërësit: Miell derisa të trashet, 7 kokrra vezë, gjysmë kg arra, 1kg gjalpë, 2-3 lugë gjelle vaj, një gotë uji kos. Përgatitja: Fillimisht zëmë brumin ashtu si në rastin e bakllavasë tradicionale. Brumi ndahet në kuleç të vegjël (një për petë) dhe pasi t’i keni bërë […]