Drekë

patate
Drekë

Patate të mbushura për drekë

Kjo recetë me patate të mbushura është shumë më ndryshe nga recetat e zakonshme të patateve që i dijmë ose që i kemi parë. Duhen pak përbërës dhe përgatitet mjaft lehtë. ✕ Përbërësit:Patate te pjekura, të ftohura pak,gjalpë i shkrirë,kripë dhe piperë i zi i […]

petulla
Drekë

Petulla me kungulleshka

Keni përgatitur petulla me kungulleshka më parë? Nëse jo, atëherë tani është koha. Është një recetë shumë e shëndetshme dhe që përgatitet shumë shpejtë. ✕ Përbërësit: 2 kungulleshka të mëdha, 2 vezë, 2 qepë të njoma, 250gr miell, djathë të coptuar, majdanoz, pluhur për ëmbëlsira, […]

qebapëve
Drekë

Receta origjinale e qebapëve të Bosnjës

Padyshim, janë të shijshëm. Pse të mos e mësoni recetën dhe t’i përgatisni vetë në shtëpi? Pergatit ju sjell më poshtë mënyrën e përgatitjes së qebapëve të Bosnjës, të cilët i njeh e gjithë bota se sa të shijshëm janë. ✕ Përbërësit: 500gr mish viçi […]

kifle
Drekë

Kifle shumë të buta

Kifle më të buta dhe më të shijshme nuk besojmë se keni ngrënë ndonjëherë. Të gjithë do të befasohen me shijen e tyre nëse i përgatitni. ✕ Përbërësit: 100gr gjalpë i shkrirë (margarinë), 20gr maja buke, 200ml qumësht i ngrohtë, 2 lugë të mesme mjaltë, […]

Makarona
Drekë

Makarona me djathë dhe spinaq

Makarona me djathë dhe spinaq është receta që të gjithë e shijojnë pafund! ✕ Përbërësit për 3-4 persona: 6 feta proshutë, të grimcuar2 gjokse pule, në feta140gr spinaq,4 thelpinj hudhër, të grimcuar2 lugë çaji kripë,1 lugë çaji piper,5 filxhanë qumësht,1 qese makarona,1 filxhan djathë Parmesan, […]

kroketa
Drekë

Kroketa të skuqura me patate dhe vezë

Kroketa të skuqura shumë të shijshme që mund ti shërbeni me salcë. Përgatitni për mysafirë të pa pritu dhe për raste festive, janë fantastike. Përbërësit: 2 patate (700gr) qepë të reja majdanoz 2 vezë 2 lugë gjelle miell hudhër e bluar (mëlmesë hudhre) pak piper […]