Drekë

Brumë pice
Drekë

Brumë pice për 2 minuta, i butë pambuk

Të gjithë duam brumë pice të butë, të shijshëm dhe që përgatitet shpejtë – ngjashëm si e bëjnë shefat më të mirë të kuzhinës italiane, aty ku pica ka origjinën. Por, mos u brengosni. Ne në pergatit kemi vendosur që sot t’ju tregojmë recetën më […]

sallata
Drekë

Kjo është sallata perfekte e dimrit

Sallata është ndër pjatat me shumë vlera ushqyese, ndaj mos e mendoni vetëm si një grumbull marulesh dhe disa domate, por bëjeni atë sa më të plotë si në vlera ashtu edhe në shije. Një sallatë e mbushur me vlera ushqyese, është një mënyrë e […]

Carbonara
Drekë

Si të bëni pasta Carbonara në shtëpi

Pastat italiane Carbonara janë një ndër ushqimet më të pëlqyera. Përgatitja e tyre në shtëpi kurrë nuk ka qenë më e lehtë. Për përgatitjen e tyre ju duhen: Udhëzimet: Në një tigan, fërgojeni proshutën në temperaturë mesatare me pak vaj. Në ndërkohë, rrihni vezët, shtoni […]

sarme
Drekë

Sarme me lakër të bardhë

Një recetë plot shije dhe shëndet. Sarme me lakër të bardhë është recetë që përgatitet çdo herë, por shijon më shumë sidomos gjatë fundit të vjeshtës dhe fillimit të dimrit. Përbërësit për sarme: Udhëzimet: Pastrojmë lakrën nga fletët e dëmtuara dhe i presim pjesën fundore. […]