Drekë

xhevreka
Drekë

Receta për Xhevreka të butë e të shijshëm

Përbërësit: 2 gota ujë të vakët 1 lugë gjelle vaj 1 lugë e mesme kripë 8 lugë gjelle sheqer 1 lugë gjelle uthull e sallatës 1 lugë gjelle maja buke miell sipas nevojës Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe shtojmë ujin, vajin, kripën, sheqerin, uthullen […]

krelanë
Drekë

Krelanë me miell misri dhe qepë të reja

Përbërësit: 3 vezë 3 gota jogurt ose kos 1 gotë vaj 1 gotë qumësht 4 gota miell 1 pluhur për pjekje (baking powder) 3 ose 4 lugë shmand qepë të reja kripë Përgatitja: Në një enë kuzhine shtojmë vezët, jogurtin ose kosin, vajin, qumështin dhe […]

Drekë

Picë e shpejt me bukë njëditëshe (e ftohtë)

Përbërësit: Një bukë e ftohtë (e preni në pjesë të holla), 2 vezë, 100gr shmand (pavllak), 200ml qumësht, një lugë e çajit kripë. Për mbushje: 100gr suxhuk në rriska, djathë kaçkavalli i fortë i grirë në rende, 200gr djathë edameri (i prerë në katrorë), keçap, origano, piper […]

bukë
Drekë

Bukë gjermane shumë të buta

Përbërësit për këto bukë: 7g maja e thatë, 1 lugë gjelle sheqer, 375ml ujë të ngrohtë (fillimisht shtoni 300ml), 500gr miell (fillimisht shtoni 250gr), vaj. Përgatitja: Fillimisht marrin një enë kuzhine, pastaj shtojmë 7g maja të thatë, një lugë gjelle sheqer dhe 300ml ujë. Përziejeni […]

çorba
Drekë

Çorba që forcon imunitetin e fëmijëve

Kjo është çorba që forcon imunitetin e fëmijëve, e mbushur me përplot vitamina dhe tepër e lehtë për t’u përgatitur. Shumë e nevojshme në këtë kohë të ftohtë dimri, ku lehtë mund të ftohemi. Përbërësit: 450 gramë mish viçi 2 karota 2 patate 1 qepë […]