Drekë

Drekë

Makarona me djathë

Receta: Makaronat zihen dhe pasi të zihen i shtojmë gjysmë litri qumësht, një copë djathë të bardhë, djathë fshati, si dhe një copë dhe djathë të trohitur në formë gjize. Djathit të bashkuar me qumështin i hedhim mëlmesa. Makaronat e ziera i hedhim gjysmën në […]

Drekë

Receta legjendare e omletit spanjoll

Përbërësit: 3 vezë, 2 lugë gjelle qumësht, pak gjalpë, domate, proshutë, djathë (kaçkavall), piper të zi, kripë. Përgatitja: Përzieni vezët me qumështin, shtoni piperin dhe pak kripë. Priteni proshutën dhe domatet, dhe grimcojeni djathin. Derdheni dy të tretën e përzierjes në një tigan për fërgim […]

Drekë

Sanduiç vezësh me proshutë

Përbërësit: Vezë Proshutë Djathë mocarela Borzilok Bukë të girë Kripë, piper Pak gjalpë për skuqjen e omletës Domate Përgatitja: Rrahim në një enë vezët me të gjitha erëzat dhe e skuqim si omletë. E bëjmë skuqjen me kujdes në mënyrë që veza mos të çahet. […]