Mëngjes

Mëngjes

Petulla me çokollatë

Përbërësit: 500gr miell, 250gr ujë të ngrohtë, 250gr qumësht të ngrohtë, një lugë maja birrë, kfasac, një lugë sheqer, 2 vezë, gjysëm pako pecivë, kripë, 1L […]

Mëngjes

Kulaç në tigan

Përbërësit: 500gr miell, një vezë, dy lugë gjelle, vaj ulliri, kripë, një lugë të vogël sode buke dhe kos sa të marrë brumi. Përgatitja: Hedhim […]

Mëngjes

Petulla për mëngjes

Përbërësit: 250 gr miell, ½ pluhur paste, pecive, pak kripë, një lugë sheqer, 2 vezë, një sheqer vanilje dhe 300 ml jogurt. Për fërgim: Vaj dhe sheqer pluhur […]

Mëngjes

Petulla amerikane

Përbërësit: 4 vezë (3 vetëm të kuqët, 1 komplet), 3 lugë gjelle sheqer, gjysëm luge çaji kryp, gjysëm gote uji qumësht, 3 lugë gjelle vaj, një pecivë, […]

Mëngjes

Petulla të shpejta

Përbërësit: 250gr miell, ½ pluhur paste, pak kripë, një lugë sheqer, 2 vezë, një sheqer vanilje, 300ml jogurt, vaj, sheqer, pluhur për pjekurina. Udhëzimet: Merren jogurti dhe vezët përzihen […]

Mëngjes

Bukë e fërguar me vezë

Përbërësit: Një vezë, 150ml qumësht të freskët, 4 feta buke, kripë, piper të bardhë të sapo bluar, 1.5 lugë gjelle gjalpë (margarinë). Përgatitja: Fillimisht e […]