Mëngjes

petulla
Mëngjes

Petulla me tërshërë dhe banane

Një mëngjes shumë i lehtë dhe i shijshëm. Petulla më të shëndetshme nuk keni provuar, befasoni fëmijët tuaj dhe mysafirët! Përbërësit: 1 filxhan tërshër 1 filxhan qumësht 1 banane 1 vezë 1 lugë çaji kripë ½ lugë çaji kanellë 1 lugë çaji pluhur për pjekje […]

waffle
Mëngjes

Waffle sanduiç, i shijshëm dhe i shpejtë

Waffle sanduiç është një recetë e lehtë, e shijshme dhe shumë e shpejtë për t’u bërë. Përbërësit për brumin: 2 vezë 250ml qumësht  ½ qese (8gr) pluhur për pjekje (baking powder) 60ml vaj lule dielli miell tip 00 250gr 2 lugë gjelle djathë parmezan i […]

petulla
Mëngjes

Receta e brumit më të butë për petulla

Kjo është receta e mini petullave të buta dhe të shijshme, që nuk besojmë se i keni provuar më herët në këtë mënyrë. Përbërësit: 1 vezë 2 lugë gjelle sheqer 1 gotë qumësht 1 gotë miell Pluhur për pjekje Vanilje Përgatitja: ✕ Në një enë, […]

krepa
Mëngjes

Receta e brumit më të mirë për krepa

Krepa (ose siç njihen në popull, pallaqinkat) janë petat shumë të holla dhe të buta që gatuhen në sipërfaqe të nxehta dhe që janë në formë rrethore. Ato përgatiten me vezë, miell, qumësht, gjalpë dhe pak kripë, duke u lyer më pas me xhem ose […]

Mëngjes

Petulla me çokollatë

✕ Përbërësit: 500gr miell, 250gr ujë të ngrohtë, 250gr qumësht të ngrohtë, një lugë maja birrë, kfasac, një lugë sheqer, 2 vezë, gjysëm pako pecivë, kripë, 1L vaj për fërgim, 200gr çokollatë, 50gr sheqer pluhur. Përgatitja e brumit: Në një enë të thellë hedhim ujin dhe qumështin […]

Mëngjes

Receta e pogaçeve më të buta shqiptare

✕ Përbërësit: 200ml qumësht i ngrohtë, 150ml ujë të vakët, 1 qese e vogël tharmë, 1 lugë e vogël sheqer, 150 jogurt të dendur, 1 vezë, 2 lugë të vogla kripë, 600gr miell dhe vaj për fërgim. Shtojca për servim: djathë, mish i thatë, kaçkavall, […]