Mëngjes

Mëngjes

Si të bëni kifle të vogla ‘7 days’ me Nutella

Përbërësit: 3 vezë, 3 lugë sheqer, 200gr gjalpë, një gotë qumësht, 700gr miell për ëmbëlsira, një lugë gjelle kfasac. Udhëzimet: Për mbushje mund të përdorni Nutella ose sipas dëshirës mund të zgjedhni edhe ndonjë reçel të preferuar. Një lugë sheqer e përzien me gjysmë gote ujë të […]

Mëngjes

Muffins të njelmët

Përbërësit: 2 ve, një gotë kos, gjysmë gote vaj, një pecivë, pak kripë, një copë djathë të grimcuar, dy gota miell. Përgatitja: I rrahim vezët dhe ua shtojmë të gjithë përbërësit derisa të fitohet masa e hollë e brumit, jo shumë e trashë. I mbushim […]

Mëngjes

Kifle për mëngjes

Përbërësit:  Miell, 2 të bardhët e vezës, 100gr gjalpë, një gotë kos, një pluhur për pjekje, djathë dhe kripë. Përgatitja: Në një enë e përziejmë kosin me të bardhët e vezës, pluhurin për pjekje dhe kripën. Pasi të jenë përzier mirë fillojmë të shtojmë miellin […]

Mëngjes

Pogaçë për mëngjes

Përbërësit: 2 ve, 500gr jogurt, një lugë kafeje sodë bikarbone, një lugë reçeli kripë dhe afërsisht 1kg miell. Përgatitja: 1. Së pari në një enë të thellë qitet gjysma e miellit, kripa, soda bikarbone, vezët dhe jogurti. 2. Zihet brumi duke ia hedhur edhe pjesën […]

Mëngjes

Pallaqinka për mëngjes

Përbërësit: 2 vezë, një lugë sheqer, një gotë qumësht, një pecivë, një sheqer vanilje, një gotë e gjysmë miell, një lugë vaj. Përgatitja: Brumi përgatitet në mënyrë të njëjtë, si gjithmonë. Pastaj pasi t’i pjekim në tigan, i lyejmë me nutella ose me çkado që keni […]

Mëngjes

Biskota me nutellë

Përbërësit: 250gr margarinë 1 gotë çaji sheqer pluhur 2 lugë gjelle kakao 1 ve 1 pecivë 1 sheqer vanille 3 gota të ujit miell Përgatitja: Të gjithë përbërësit përzihen mirë dhe fitohet brumi të cilin e ndajmë në copa të vogëla dhe e formësojmë me […]

Mëngjes

Bukë me rrush të thatë

Përbërësit: 1\2 kg miell 1 lugë e mesme maja 1\4 litra qumësht 100 g gjalpë i zbutur 2 vezë 1 lugë supe sheqer, pak kripë 1 lëvore limoni në rende 100 gr rrush të thatë 2 lugë rum Përgatitja: Rrushi ulet në rum. Maja zinet […]