Mëngjes

Mëngjes

Bukë e fërguar me vezë

Përbërësit: Një vezë, 150ml qumësht të freskët, 4 feta buke, kripë, piper të bardhë të sapo bluar, 1.5 lugë gjelle gjalpë (margarinë). Përgatitja: Fillimisht e rrahim vezën në një pjatë me pak kripë dhe pak piper të bardhë, më pas i lyejmë fetat e bukës […]

Mëngjes

Role franceze me banane

Përbërësit: 2 fetë buke, një ve, 2/5 gotë qumësht, një banane, sheqer, 5 lugë gjelle sheqer pluhur, 1 lugë gjelle ujë, 1/3 lugë gjelle ajkë e ëmbël, një lugë gjelle margarinë, arra të bluara, krem vanije. Përgatitja: 1. Përziejmë së bashku qumështin dhe vezën. 2. I zgjerojmë me […]

Mëngjes

Biskota me kafe

Përbërësit: 400gr miell, 250gr margarinë, 200gr sheqer, 6 lugë kafe të ftohtë, 2 sheqer vanilje, 2 lugë kakao, një pluhur për pjekje. Udhëzimet: Margarina e mbajtur në temperaturë ambienti tundet me sheqerin dhe sheqer vaniljen, më pas shtohet kafeja, mielli, pluhuri për pjekje dhe kakao. Pasi […]

Mëngjes

Tosta Meksikanë

Nevojiten: 8 fetë buke, 160gr fasule, domate, kaçkavall. Udhëzimet: 1. Hedhim 2 lugë gjelle fasule (të ziera) mbi 4 fetë buke. 2. I shtojmë secilës fetë domate të grira, kaçkavall, dhe fetat e mbetura i vendosim mbi 4 fetat e mbushura me përbërës. 3. I […]

Mëngjes

Briosha për mëngjes (panbriosches)

Përbërësit: 500gr miell, një lëkurë limoni e grirë hollë, një vezë, 15gr maja, 60gr gjalp i zbutur, 70gr sheqer, 2 gota uji qumësht, rrush të thatë, çokollatë të grirë. Përgatitja: Miellit ia hedhim pak kripë, hedhim majan në një gotë qumësht të ngrohur dhe e lëmë […]

Mëngjes

Gjevrek me susam

Përbërësit: 250gr gjalpë, gjysëm gote me vaj luledielli ose vaj misri, ¾ gote çaji me sheqer, një gotë çaji me uthull ( molle ose rrushi ), një vezë ( e verdha brenda në brumë, e bardha për t’i lyer sipër ), një pako maja buke (10gr), një lugë kafe […]

Mëngjes

Gurabia me kokos

Përbërësit: 2 vezë, 2 filxhana sheqer, 2 sheqer vanilje, 3 filxhana kos, një filxhan vaj, një lugë të kafesë sodë buke, një lugë të kafesë pecivë, 100gr kokos, 650gr miell Përgatitja: Vezët i rrahim në një enë të thellë dhe pastaj ua shtojmë sheqerin, sheqer vaniljen, kosin, vajin […]