Bukë e shijshme për tost me vetëm 3 përbërës

Sasia: për 3-6 persona.

Kjo është ajo çfarë ju nevojitet:

3 vezë të ndara, 1/8 lugë çaji krem tartari, 3 lugë gjelle krem djathi të butë ose jogurt.

Çfarë duhet të bëni:

  1. Ngroheni furrën në 150 gradë C.
  2. Ndani vezët në dy enë.
  3. Shtoni kremin e tartarit në të bardhat e vezëve dhe rrihni mirë.
  4. Shtoni krem djathin ose jogurtin në të kuqtë e vezëve dhe përzieni derisa të kombinohen mirë.
  5. Bashkoni gjysmën e të bardhave të vezëve me të kuqtë derisa të kombinohen. Shtoni pastaj edhe pjesën tjetër dhe përzieni përsëri mirë.
  6. Vendoseni një letër kuzhine në tepsi dhe më pas vendosni gjashtë porcione të përzierjes në tepsi (rreth ½ filxhan secila).
  7. Shtrini rrathët me një shpatull deri në rreth ½ cm trashësi.
  8. Piqni për 30 minuta ose derisa të marrin ngjyrë të artë.
  9. Lërini të ftohen për të paktën një orë.
  10. Shijoni me çfarëdo që dëshironi, duke filluar prej marmelatës e deri tek bërja e ndonjë tosti me sallame, kaçkavall, keçap e majonez. Ju bëfshin mirë !