Darkë

Darkë

Toptha me gjizë dhe mish pule

Sot kemi vendosur t’ju tregojmë një recetë të topthave që nuk është desert. Receta është mjaft e lehtë dhe topthat bëhen shumë të shijshëm për t’u ngrënë me çaj. Përbërësit: Përgatitja: Fillimisht marrim 150gr mish pule të tymosur ashtu siç e shikoni në video, e […]

Darkë

Makarona bolonez me salsiçe

Përbërësit për tetë persona: Një lugë gjelle vaj ulliri, një qepë e vogël e grirë imët, 2 karota të imtësuara, 2 gjethe selino të grimcuara, 3 thelpinj hudhëre të imtësuar, 2 salsiçe italiane me zorrë të hequr (një djegës një pa djegës), 500gr mish të bluar, […]

Darkë

Pogaçe tradicionale që shërbehen me çaj

Përbërësit: 2 lugë gjelle gjalpë (margarinë), 100ml vaj, 1 të verdhë të vezës, 100gr kos, 1 lugë e mesme sheqer, 1 lugë e mesme kripë, 1 sheqer vanilje, 350gr miell, 1 pluhur për pjekje, susam. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 2 lugë gjelle […]

Darkë

Darkë e shijshme me makarona dhe mish të bluar

Përbërësit: 500gr makarona, 1 qepë, 200gr mish i bluar, kripë, biber i zi, mëlmesa me hudhër, pak rigon, 500ml sos domatesh, gjalpë, 2 lugë miell, 500ml qumësht, kaçkavall, vaj për fërgim. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine (tenxhere), shtojmë ujë për zierjen e makaronave dhe […]

Darkë

Tavë me mish qengji dhe spinaq

Përbërësit: mish qengji, 500gr spinaq, 500gr pazi, 5-6 qepë të njoma, 3 thelpi hudhër, majdanoz dhe koper të freskët, kripë, piper të zi, 1 lugë kafeje me piper të kuq, vaj ulliri. Përgatitja: Fillimisht mishin e vendosim për 14-20 minuta të ziejë me kripë, piper, […]

Darkë

Speca të kuq turshi me vaj dhe hudhër

Përbërësit: 3 kg speca të kuq, 50gr kripë, 100gr sheqer, 3dl uthull, 1.5dl vaj, 1 hudhër e madhe, një tufë majdanozi, gjysmë tufe selino dhe 1 qese konservans. Përgatitja: Specat lani, fshini dhe hiqjani farat dhe kërcellin. Rendisni në tepsi dhe piqni në furrë në […]