Darkë

Darkë

Gjoks pule me oriz dhe sos

Përbërësit: 1 lugë gjelle vaj ulliri, 2 gjokse pule në feta, Kripë dhe piper për shije, 1 lugë gjelle xhenxhefil, 2 gota + ¼ filxhan ujë, 1 filxhan oriz të bardhë i shpërlarë, ½ filxhan salcë soje (ose llojin që doni) 1 lugë gjelle uthull […]

Darkë

Picë me vezë

Përbërësit: 6 vezë, 2 lugë me miell misri, 200ml qumësht, 200gr proshutë, 200gg kaçkavall të grirë, ketchup, ullinj, rigon, vaj, kripë. Përgatitja: Rrihni vezët me qumësht, kripë dhe miell, e më pas i nxirrni në një tigan më të madh me vaj. Në temperaturë të […]

Darkë

Muffins me proshutë dhe vezë

Përbërësit: 6 feta proshutë 6 vezë 3 të kuq të vezës Gjysmë luge gjelle uthullë Gjalpë i shkrirë 4 lugë gjelle lëng limoni Pak kripë Pak piper të zi 6 fetë buke Udhëzimet: Mbushim një enë të thellë me ujë. Sigurohuni që mos të e […]

Darkë

Kroketa me patate e djathë

Përbërësit: Patate: 1 kg Miell: 1 filxhan çaji Vezë për brumin: 2 kokrra Kaçkavall i grirë: 3 lugë gjelle Gjlapë: 2 lugë gjelle Qumësht: 2 filxhanë kafeje Kripë, piper, majdanoz Galetë: 1 filxhan çaji Vezë për lyerjen: 1 kokërr Vaj: 2 filxhanë kafeje Përgatitja: Patatet […]

Darkë

Musaka me patate

  Përbërësit: 1/2 kg.mish i bluar, 2 qepë, 2 dcl vaj ulliri, 1/2 tubë majdanoz, 1 kg.patate, 3 vezë 2 dcl qumësht, kripë, piper. Udhëzimet: Qepa pastrohet dhe pritet imët. Fërgohet në yndyrë gjersa të zverdhet. Hidhet specall dhe mishi i bluar. Fërgohet pak,shtohen majdanozi i grirë hollë,kripa […]

Darkë

Makarona dhe fasule, pjata ideale e dimrit

Pak gjëra mund të shkojnë aq mirë me njëra tjetrën siç makaronat me fasulet, ose më mirë, me bishtajorët. Sepse, në vend të fasuleve, mund të jenë edhe thierzat, qiqrat, bizelet etj. Qepa, karota dhe selinoja janë gjithnjë baza. Nëse i shtoni pastaj pak pançetë […]

Darkë

Sallatë Jonatan

Përbërësit: 400gr levrek të freskët ose nga frigoriferi, kripë 3 tranguj turshi 2 mollë të tipit jonatan 2 lugë kopër 1 kokë qepë 1 tubë majdanoz 2 lugë ajkë, pak spec djegës 2 lugë majonezë 2 lugë keçap 1 lugë mustardë 2 lugë lëng limoni […]

Darkë

Patate harmonikë

Përbërësit: 5 patate të një madhësie të mesme margarinë, kripë, proshutë të prerë imët kaçkavall, hudhër sipas shijes Përgatitja: Patatet lahen mirë, fshihen dhe me thikë të sprehur mirë, priten në rrathë të hollë, por thika nuk duhet të dëpërtojë gjer në fund të patates. […]