Darkë

Darkë

Lazanje amerikane

Përbërësit: 680gr mish viçi i grirë,1 qepë (e copëtuar), 2 thelpinj hudhër (të grirë) 1 lugë gjelle borzilok (i freskët, i copëtuar),1 lugë çaji rigon (i tharë), 2 lugë gjelle sheqer 1 e gjysmë lugë gjelle kripë, 820gr domate (të prera në formë kubike), 170gr salcë […]

Darkë

Qofte me kungulleshka

Përbërësit: 4 kungulleshka mesatare, patate, qepë, 2 vezë, pak veget, pak biber të zi pak spec të kuq, 4 lugë miell, 2 lugë susam, një tubë majdanoz, 3 lugë thërrmija buke. Udhëzimet: 1. Së pari kungulleshkat i qërojmë, i grijmë në rende. Pataten dhe qepën gjithashtu […]

Darkë

Role me perime

Përbërësit: 2 lugë vaj vegjetarian,1 lugë gjelle xhenxhefil i freskët, i copëtuar, 2 thelbinj hudhre të grimcuar, 2 qepë, 2 shkopinj selino të copëtuar, 2 kunguj të njomë të copëtuar, 2 speca jeshilë 300g të copëtuar imët, 2 ½ enë lakër të bardhë 250gr, 2 kube […]

Darkë

Role mishi me spinaq dhe djathë

Përbërësit: 500g mish i bluar, një filxhan thërrime buke, një qepë (e grirë), një lugë çaji piper të kuq, një lugë çaji kripë, një lugë çaji pluhur për pjekje, një lugë çaji piper të zi, një ve. Për mbushje: Një gotë çaji vaj, 500g spinaq, një qepë të madhe, 2 […]

Darkë

Role pule me proshutë dhe djathë

Përbërësit: 2 gjokse pule (pa kocka),1 lugë çaji kripë, ¼ lugë çaji piper,1 lugë çaji pluhur hudhre, 4-6 feta proshutë, 4 feta djathë kaçkavalli,1 filxhan miell, 2 vezë të rrahura,1 filxhan thërrime buke, 3 filxhanë lulë brokoli, 4 lugë gjelle vaj ulliri,1 lugë çaji kripë, ¼ lugë çaji piper. Udhëzimet: 1. Parangrohim furrën […]

Darkë

Copëza pule (Chicken Nuggets)

Kjo recetë ju tregon se si të përgatitni copëza pule (Chicken Nuggets) vetë në shtëpi – duke evituar kështu rrezikun nga të ngrënit ‘Chicken Nuggets’ të pashëndetshme dhe që nuk u dihet prejardhja e saktë e mishit.

Darkë

Lazanjë me spinaq

Përbërësit: 700gr spinaq, ½ litër ujë, ½ lugë kripë, 3 lugë gjalpë, 50gr miell, 250ml qumësht piper, 250gr kaçkavall, 2 lugë ajkë, salcë domatesh, 250gr petë lazanje, kripë. Udhëzimet: Spinaqi i larë fletë për fletë e i grirë hidhet në ujë të valë të njelmët […]

Darkë

Sallatë turshi me karota

Përbërësit: 2.5 kg karota, 2 copa hudhër, 4 speca të gjelbër djegës, 2 tuba majdanoz, 50gr kripë, 100ml uthull, 50ml vaj, pak konservans. Përgatitja: Së pari perimet i pastrojmë mirë më pas karotat, specat dhe hudhrën i presim rrath rrath kurse majdanozin e presim imët […]