Ëmbëlsira

bombë
Ëmbëlsira

Tortë bombë shumë e shijshme

✕ Përbërësit për pjesën e parë: 1 litër qumësht, 6 lugë sheqer, 2 puding çokollate, 50gr gjalpë, 300gr keksa të bluar. Përbërësit për pjesën e dytë: 1 litër qumësht, 2 puding vanilje, 6 lugë sheqer, 50gr gjalpë, 160gr kokos. Përbërësit për pjesën e tretë: 500ml […]

raffaello
Ëmbëlsira

Roladë Raffaello

Kjo është receta e famshme e roladës Raffaello. Nëse keni menduar se ju duhen shumë përbërës, keni gabuar. Përgatitja është mjaft e lehtë dhe ju garantojmë se përbërësit tashmë i keni në kuzhinë. ✕ Përbërësit për petën: Përbërësit për fillin: Përgatitja: Ndajmë të verdhat e […]

toptha
Ëmbëlsira

Toptha me kokos dhe biskota

Nëse keni kokos dhe biskota në shtëpi, mund t’i përgatitni shumë lehtë këta toptha të shijshëm. ✕ Përbërësit e nevojshëm për toptha: Udhëzimet: Copëtojmë biskotat Jaffa dhe i hedhim në një enë të thellë. Më pas, në një enë tjetër vendosim hoplën, e përziejmë me […]

Trileçe
Ëmbëlsira

Trileçe me Nutella

Nuk besojmë se deri më sot keni dëgjuar për Trileçe me Nutella. Është një mënyrë ndryshe e përgatitjes së Trileçes dhe jemi të bindur se të gjithë do ta duan fort. Përbërësit: Për sherbetin: ✕ Për lyerje: Udhëzimet: Përzihen të gjithë përbërësit dhe piqet në […]

ëmbëlsirë
Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë veç për 15 minuta

✕ Përbërësit: 2 vezë, 100ml vaj (1 gotë e çajit), 100gr sheqer (1 gotë e çajt), 15gr pluhur për pjekje (pecivë), 300gr miell, reçel çfarë të doni. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 2 vezë, 100ml vaj, 100gr sheqer dhe i përziejmë me tel […]