Ëmbëlsira

ëmbëlsirë
Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë veç për 15 minuta

Përbërësit: 2 vezë, 100ml vaj (1 gotë e çajit), 100gr sheqer (1 gotë e çajt), 15gr pluhur për pjekje (pecivë), 300gr miell, reçel çfarë të doni. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 2 vezë, 100ml vaj, 100gr sheqer dhe i përziejmë me tel kuzhine […]

ëmbëlsira
Ëmbëlsira

Ëmbëlsira më e mirë me biskota

Ëmbëlsira më e mirë me biskota, pudingë dhe çokollatë. Nga të gjitha ëmbëlsirat me biskota, si kjo ëmbëlsirë më të lehtë dhe më të shijshme nuk ka. Përbërësit: Biskota Përbërësit për kremin: 300ml qumësht i kondensuar 300ml krem hopla 2 lugë gjelle niseshte misri 300ml […]

kakao
Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë fantastike me kakao dhe kokos

Kjo ëmbëlsirë me kakao dhe kokos të shkrihet në gojë, dy përbërës që i japin shije çdo ëmbëlsire. Thjesht ëmbëlsirat me kakao dhe kokos janë fantastike. Përbërësit për këtë ëmbëlsirë me kakao: 4 vezë 5 lugë gjelle sheqer 1 gotë të çajit vaj 1 pako […]

Pogaçe
Ëmbëlsira

Pogaçe të vogla me kumbulla

Pogaçe me kumbulla qe shkojnë shumë mirë me një filxhan kafe. Përbërësit: – 300 ml qumësht,– 1 vezë,– 50 g sheqer,– 2 lugë qull misri,– 500 g petë brumi,– 200 g kumbulla,– sheqer pluhur për spërkatje. Përgatitja: Në qumësht shtoni vezën, sheqerin dhe qullin e […]

çokollata me kikirik
Ëmbëlsira

Çokollata me kikirik

Çokollata me kikirik që të shkrihen në gojë. Befasoni fëmijët tuaj me këto çokollata të shijshme dhe super të shpejta në pak minuta. Përbërësit: 350gr kikirika pa kripë 350gr kikirika me kripë 320gr copa çokollate të zezë (chocolate chips) 200gr çokollatë e hidhët (70% ose […]

tortë me nutella
Ëmbëlsira

Tortë me nutella që shkrihet në gojë

Kjo tortë me nutella është shumë e shijshme dhe e papërmbajtshme për të gjithë. Përgatitet shum lehtë, nuk kërkon shumë përbërës dhe të shkrihet në gojë me shijen që ka! Përbërësit: 1 vezë e plotë 100gr sheqer 80ml vaj lule dielli ½ lëvore limoni 300gr […]