Ëmbëlsira

çokollatë
Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me çokollatë të zezë

Përbërësit: 200gr çokollatë e zezë 240gr krem i trashë (ajkë) 4 vezë, 50gr miell të bajameve 50gr sheqer i kafet 20gr miell të bardhë Përgatitja: Fillimisht i ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhat, më pas të bardhat e vezëve i përziejmë me mikser […]

Dorayaki
Ëmbëlsira

Receta e petullave të shijshme japoneze

Dorayaki janë petullat më të famshme japoneze. Ndryshe nga ato amerikane, këto mbushen përbrenda me krem çokollate apo xhem të çfarëdo lloji që ju dëshironi. Janë shumë të shijshme, të buta dhe përbërësit e tyre janë të thjeshtë. Përbërësit: 2 vezë 40g sheqer 1 lugë […]

Ëmbëlsira

Akullore tiramisu, e thjeshtë dhe e shijshme!

Ju duhen vetëm pak përbërës për ta bërë vetë në shtëpi akulloren tiramisu më të shijshme që keni ngrënë ndonjëherë me biskota! Përbërësit: 30ml ujë 80g sheqer 4 të verdha të vezës 350g krem djathi 250ml krem i rrahur Copëza çokollate 100g qumësht i kondensuar […]

Akullore
Ëmbëlsira

Akullore biskotë, receta e shijshme me 3 përbërës

Kjo akullore biskotë përgatitet shumë shpejtë, është tepër e shijshme dhe ka vetëm tre përbërës. Të gjithë do ta dashurojnë këtë recetë, provojeni! Përbërësit: 400gr krem pana për ëmbëlsira 200gr qumësht i kondensuar Biskota Përgatitja: Rriheni kremin dhe shtoni qumështin e kondensuar. Vendosni biskotat në […]

biskota
Ëmbëlsira

Biskota me kokos – receta që duhet ta provoni

Këto biskota me kokos janë tepër të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Bëhen shpejtë dhe nuk ka nevojë për shumë përbërës. Përbërësit: 2 vezë 100gr sheqer 100gr kokos 100gr miell 1 lugë çaji maja buke Përgatitja: Përzieni vezët me sheqerin. Shtoni kokosin, miellin […]

Ëmbëlsira

Tortë tunel

Përbërësit: Peta e bardhë: 6 të bardha vezësh, 6 lugë sheqer, 5 lugë miell, 1/2 filxhan kafeje, vaj, lëvore limoni. Peta e kafët: 5 vezë, 5 lugë sheqer, 5 lugë arra të bluara, 2 lugë miell. Filli i verdhë: 6 të verdha vezësh, 6 lugë sheqer 6 lugë […]