Ëmbëlsira

biskota
Ëmbëlsira

Biskota me kokos – receta që duhet ta provoni

Këto biskota me kokos janë tepër të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Bëhen shpejtë dhe nuk ka nevojë për shumë përbërës. Përbërësit: 2 vezë 100gr sheqer 100gr kokos 100gr miell 1 lugë çaji maja buke Përgatitja: Përzieni vezët me sheqerin. Shtoni kokosin, miellin […]

Ëmbëlsira

Tortë tunel

Përbërësit: Peta e bardhë: 6 të bardha vezësh, 6 lugë sheqer, 5 lugë miell, 1/2 filxhan kafeje, vaj, lëvore limoni. Peta e kafët: 5 vezë, 5 lugë sheqer, 5 lugë arra të bluara, 2 lugë miell. Filli i verdhë: 6 të verdha vezësh, 6 lugë sheqer 6 lugë […]

Ëmbëlsira

Receta e ëmbëlsirës së famshme cinnamon rolls

Përbërësit për role me kanellë (cimet,cinnamon): 300ml ujë, 50gr margarinë i shkrirë, 600gr miell, 50gr sheqer, pak kripë, 10gr tharm buke. Për fillin: 50gr margarinë i shkrirë, 100gr sheqer i kaftë (bën edhe sheqer normal), 10gr kanellë (cimet). Për glazurën: 250gr sheqer pluhur, 12gr djathë […]

waffle
Ëmbëlsira

Receta si të bëni Waffle në shtëpi

Waffles me formën e tyre unike, ideale për t’u konsumuar në mëngjes duke i shoqëruar me një shumëllojshmëri përbërësish, fruta të ndryshëm dhe perime. Mund t’i konsumoni të kripur ose të ëmbël dhe mbi të gjitha janë të parezistueshme. Fëmijët janë ata që i duan […]

biskota
Ëmbëlsira

Biskota me tri ngjyra

Biskota me tri ngjra që do ju mahnitin me pamjen që marrin, të shijshme e shumë të lehta për tu gatuar. Befasoni mysafirët dhe fëmijët tuaj me këto biskota kaq të mira. Përbërësit: 1 e verdhë veze 125gr gjalpë (margarinë në temperaturë dhome) 1 gotë […]