Ëmbëlsira

tortë karotë
Ëmbëlsira

Tortë karotë, receta origjinale

Receta tradicionale e tortës karotë zakonisht përmban shumë përbërës të shtrenjtë dhe është shumë e vështirë për ta përgatitur. Por kjo recetë klasike dhe e lehtë e tortës karotë është desert krejt tjetër. Duke përdorur një blender të dorës, e bën shumë më të lehtë […]

revani
Ëmbëlsira

Revani me sherbet

Përbërësit: 8 vezë 8 lugë gjelle sheqer 10 lugë gjelle miell 1 pluhur për pjekje (baking powder) 1 pako sheqer vanilje Për sherbetin: 500 gram sheqer 1 liter ujë Përgatitja e revanis: Në një enë kuzhine shtojmë fillimisht vezët dhe sheqerin, i përziejmë 25 minuta […]

tortë me afion
Ëmbëlsira

Tortë me afion dhe puding vanilje

Përbërësit: 3 vezë 3 filxhana sheqer (filxhan i kafes) 2 filxhana vaj 3 filxhana qumësht 6 filxhana miell 2 pako sheqer vanilje 2 pako pluhur për pjekje (baking powder) 4 lugë të mesme afion (mak) Përgatitja: Në një enë kuzhine shtojmë vezët, sheqerin dhe i […]

kifle
Ëmbëlsira

Kifle të buta me nutella

Përbërësit: 2 vezë 300ml qumësht 1 gotë sheqer 1 lugë e mesme kripë 6 lugë gjelle vaj 1 lugë e gjellës maja buke Miell sipas nevojës Nutella për mbushje Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë qumështin, e ngrohim pak në temperaturë të ulët. […]

revani
Ëmbëlsira

Revani me grizë dhe sherbet

Përbërësit: 4 vezë 1 gotë e ujit sheqer 1 gotë e ujit jogurt 1 gotë e ujit vaj 1 gotë e ujit grizë 3 filxhana të kafes turke miell 20gram pluhur për pjekje (baking powder) 2 sheqer vanilla Sherbeti: 3 gota ujë 2 gota të […]

pandispanje
Ëmbëlsira

Pandispanje e butë me sheqer pluhur

Përbërësit: 6 vezë 5 lugë gjelle sheqer 100gram gjalpë 100ml qumësht 5 lugë gjelle miell 1 sheqer vanilje sheqer pluhur për dekorim Përgatitja: Fillimisht shkrihet gjalpi me qumësht dhe sheqer vanilje, pasi të shkrihet e lëmë anash të ftohet pak dhe më pas e shtojmë […]