Ëmbëlsira

ëmbëlsirë me limon
Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me limon

Kjo ëmbëlsirë me limon është aq e shijshme dhe aroma e saj është fantastike. Do habiten me shijen e saj, provojeni patjetër! 3 vezë 12 lugë gjelle sheqer 12 lugë gjelle qumësht 12 lugë gjelle vaj lule dielli 12 lugë gjelle miell tip 00 1 […]

çokollatë
Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me çokollatë të zezë

Përbërësit: 200gr çokollatë e zezë 240gr krem i trashë (ajkë) 4 vezë, 50gr miell të bajameve 50gr sheqer i kafet 20gr miell të bardhë Përgatitja: Fillimisht i ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhat, më pas të bardhat e vezëve i përziejmë me mikser […]

Dorayaki
Ëmbëlsira

Receta e petullave të shijshme japoneze

Dorayaki janë petullat më të famshme japoneze. Ndryshe nga ato amerikane, këto mbushen përbrenda me krem çokollate apo xhem të çfarëdo lloji që ju dëshironi. Janë shumë të shijshme, të buta dhe përbërësit e tyre janë të thjeshtë. Përbërësit: 2 vezë 40g sheqer 1 lugë […]

Ëmbëlsira

Akullore tiramisu, e thjeshtë dhe e shijshme!

Ju duhen vetëm pak përbërës për ta bërë vetë në shtëpi akulloren tiramisu më të shijshme që keni ngrënë ndonjëherë me biskota! Përbërësit: 30ml ujë 80g sheqer 4 të verdha të vezës 350g krem djathi 250ml krem i rrahur Copëza çokollate 100g qumësht i kondensuar […]

Akullore
Ëmbëlsira

Akullore biskotë, receta e shijshme me 3 përbërës

Kjo akullore biskotë përgatitet shumë shpejtë, është tepër e shijshme dhe ka vetëm tre përbërës. Të gjithë do ta dashurojnë këtë recetë, provojeni! Përbërësit: 400gr krem pana për ëmbëlsira 200gr qumësht i kondensuar Biskota Përgatitja: Rriheni kremin dhe shtoni qumështin e kondensuar. Vendosni biskotat në […]