Ëmbëlsira

biskota
Ëmbëlsira

Receta më e mirë me biskota

Ju duhen vetëm pak përbërës për të përgatitur një ëmbëlsirë kaq të shijshme dhe të shpejt, është receta më e mirë që mund ta përgatitni me biskota. Përbërësit për tortën: 250gr biskota katrore 180gr kikirik të pjekur të grimcuar Për kremin: 720ml qumësht 3 vezë […]

trekëndësha
Ëmbëlsira

Trekëndësha të mbushur me krem

Trekëndësha të butë dhe të shijshëm të mbushur me krem, të cilëve nuk do të mundeni t’ju rezistoni. Kjo është mënyra e lehtë dhe e shpejtë e përgatitjes së tyre në shtëpi. Përbërësit: 400gr miell 240ml qumësht 110gr gjalpë të shkrirë 2 lugë gjelle sheqer […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me kapuqino

Përbërësit: 4 vezë, 150gr sheqer, 200gr lajthia të bluara, 50gr çokollatë kuzhine, 50gr miell, 1 pluhur për pjekje (pecivë). Për fillin: 500ml hopla (për ëmbëlsira), 10 lugë të sheqerit kapuqino, 5 lugë të sheqerit sheqer pluhur, 2 pako shllag (për trashjen e hoplas), 2 pako […]

ëmbëlsirë
Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë e lehtë me biskota dhe çokollatë

Një ëmbëlsirë shumë e shijshme dhe e shpejt për tu gatuar, duhet ta provoni patjetër. Do të habiten nga shija që ka! Përbërësit: 1kg biskota katrore, 500gr gjalpë (ose margarinë për ëmbëlsira) 500gr çokollatë kuzhine 100ml qumësht i vakët 100gr arra të bluara sipas dëshirës. […]

roladë
Ëmbëlsira

Roladë e lehtë me kakao

Përbërësit për fillin: 6 vezë 60gr sheqer 60ml vaj 60ml qumësht 1 lugë gjelle vanilje 50gr miell 20gr pluhur kakao 20gr niseshte Kremi për lyerje: 300ml hopla Përgatitja: Marrim dy enë. Ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhët. Në enën ku kemi hedhur të […]