biskota

Receta më e mirë me biskota

Ju duhen vetëm pak përbërës për të përgatitur një ëmbëlsirë kaq të shijshme dhe të shpejt, është receta më e mirë që mund ta përgatitni me biskota.

Përbërësit për tortën:

 • 250gr biskota katrore
 • 180gr kikirik të pjekur të grimcuar

Për kremin:

 • 720ml qumësht
 • 3 vezë
 • 250gr sheqer
 • 70gr miell
 • 80gr gjalpë
 • 100gr çokollatë të zezë
 • 100gr çokollatë të bardhë

Për lyerje sipër:

 • 100gr çokollatë e zezë
 • 50gr gjalpë

Për dekorim:

 • 100gr kikirik të pjekur të grimcuar
 • 20gr çokollatë të zezë

Përgatitja:

Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe në të shtojmë 70gr miell, 360ml qumësht dhe e përziejmë masën me tel kuzhine. Më pas në një enë tjetër shtojmë 3 vezë, 250gr sheqer, i përziejmë me tel kuzhine dhe më pas këtë masë e shtojmë tek qumështi i tretur me miell.

Këtë masë e vendosim në tenxhere, më pas i shtojmë edhe 360ml qumësht dhe e përziejmë derisa të fitojmë një krem të trashë në temperaturë mesatare. Pasi të trashet masa në të shtojmë 80gr gjalpë (margarinë) dhe e përziejmë derisa të shkrihet mirë me kremin e fituar.

Marrim pastaj dy enë kuzhine, në njërën shtojmë 100gr çokollatë të zezë dhe në tjetrën shtojmë 100gr çokollatë të bardhë. Më pas gjysmën e kremit që e kemi përgatitur më parë e shtojmë tek çokollata e zezë dhe gjysmën tjetër tek çokollata e bardhë, duke i përzier me lugë derisa të shkrihen çokollatat.

Pasi kremi është gati marrim një tepsi katrore dhe shtrojmë një rend me biskota, i lyejmë sipër biskotat me kremin të cilin e kemi përzier me çokollatë të zezë, më pas sipër kremit shtojmë kikirik të pjekur të grimcuar dhe përsëri shtojmë sipër kikirikëve krem me çokollatë.

Më pas shtrojmë rendin e dytë të biskotave, i lyejmë përsëri sipër me kremin e çokollatës, shtojmë kikirik të pjekur të grimcuar dhe më pas sipër kikirikëve kremin që e kemi përzier me çokollatë të bardhë. Shtojmë pastaj sipër kremit rendin e tretë të biskotave dhe sipër i lyejmë biskotat me kremin me çokollatë të bardhë.

E shtrijmë kremin mirë me lugë, më pas shtojmë përsëri kikirik sipër kremit dhe pastaj përsëri krem të përzier me çokollatë të bardhë sipër kikirikëve. Në fund fare shtojmë dhe rendin e katërt të biskotave, më pas sipër e lyejmë ëmbëlsirën me 100gr çokollatë të zezë të shkrirë me 50gr gjalpë.

Ëmbëlsira duhet të qëndrojë për 6 orë në frigorifer, më pas kur ta largojmë nga frigorifer e lyejmë ëmbëlsirën anash me krem çokollate të cilin e kemi lënë pak për në fund, e dekorojmë me kikirik të grimcuar anash dhe sipër me 100gr çokollatë të shkrirë ashtu siç e dekoroni ëmbëlsirën me shllag.

Këshillë: Tepsia duhet të jetë me kallep, katrore dhe jo shumë e madhe!

Receta nga Cookist. Ju bëftë mirë!