biskota

Biskota me çokollata M&M

Këto biskota me çokollata M&M janë shumë të shijshme dhe shumë të lehta për t’u përgatitur. Fëmijët tuaj do t’ju falënderohen.

Përbërësit:

 • Vaj për lyerje
 • 320 gr. sheqer ngjyrë kafe
 • 150 gr. gjalpë i shkrirë
 • 2 vezë të mëdha
 • 2 lugë ekstrakt i pastër vanilje
 • 1/2 lugë sodë buke
 • 1/2 lugë kripë
 • 240 gr. miell për të gjitha përdorimet
 • 170 gr. çipsa çokollate (chocolate chips)
 • 180 gr. çokollata M&M’s

Përgatitja:

 • Ngroheni furrën në 350°. Lyejeni tërësisht një enë pjekjeje me vaj. Si dhe mbi enë vendoseni nje letër të kuzhinës. Spërkateni me vaj edhe letrën.
 • Në një enë të madhe, rrihni sheqerin dhe gjalpin derisa sheqeri të tretet. Shtoni vezët një nga një derisa të përzihen mire e mirë, më pas hidhni vaniljen, sodën e bukës dhe kripën.
 • Duke përdorur një shpatull fleksibël, shtoni miellin, çokollatat e vogla dhe M&M deri sa të përzihen.
 • Brumin e vendosim në tepsi dhe e shtrijmë mirë.
 • Pjeken për 35 deri në 40 minuta. Më pas i lini të ftohen për 1 orë. Biskotën e prisni në katrorë dhe është gati për t’u shërbyer.

Ju bëftë mirë.