recetë

Recetë super e shijshme për mëngjes

Gjëja më e mire për këtë recetë është se përgatitet shumë lehë dhe është shumë e shpejtë. Mund të përgatitet për mëngjes mirëpo nëse dëshironi mund ta përgatitni edhe për darkë.

Përbërësit:

 • 5 vezë
 • Një gotë uji krem pana
 • 150 gr. proshutë në kube
 • ½ qepë e re
 • 1 qepë e grirë
 • 2 thelpinj hudhra të grira
 • Kripë dhe piper për shije
 • ½ djathë mocarela e grirë
 • 1/2 djathë kaçkavall i grirë

Përgatitja:

 • Paraprakishtë e ngrohim furrën ne 350 C.
 • Vendoseni ne nje tigan pak vaj si dhe shtoni proshutën e prerë në kubikë dhe gatuajeni për 2-3 minuta.
 • Përziejini hudhrat dhe qepët dhe ziejini edhe për 30 sekonda përpara se ta hiqni tiganin nga zjarri.
 • Në një enë përzieni vezët dhe kremin e pana.
 • Masën e vezëve e derdhim sipër mishit në tigan.
 • Hedhni kripë dhe piper sipas shijes. Ndersa më pas i hedhim djathrat mocarela dhe kaçkavall.
 • Vendoseni tiganin në furrë dhe piqni për 35-40 minuta derisa vezët të jenë gatuar dhe pjesa e sipërme të ketë filluar të skuqet. Lëreni të qëndrojë për disa minuta dhe më pas shërbejeni.

Ju bëftë mirë!