Darkë

Darkë

Supa magjike e Ramazanit

Supa tradicionale me domate Harira është bërë hit i pakontestueshëm në kuzhinën internacionale. Përbërësit: 2 qepë (të grira imët), 1 lugë gjalpë, 2 lugë vaj ulliri, fletë selinoje (të grira imët), ½ luge shafran, 1 konservë domate e zier, 800 ml ujë, 1 konservë qiqra […]

Darkë

Tavë me makarona dhe kungulleshka në furrë

Fëmijët i pëlqejnë makaronat dhe kjo recetë mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për ta servirur gatimin e furrës me kungulleshka. Makaronat e gatuara në këtë mënyrë, nuk kërkojnë më shumë se rreth 35 minuta për t’u pjekur. Përbërësit: 400gr makarona, 1 fetë djathë […]

Darkë

Sallatë me kos, lakër e karota

Mund ta përgatitni këtë sallatë super të shijshme me pak përbërës, e cila do t’jua shtojë dëshirën për të ngrënë pavarësisht se me çfarë e shërbeni. Mësojeni recetën e saj më poshtë. Përbërësit: 150 gr majonez 150 gr kos 1 lugë e vogël uthull gjysmë […]

Darkë

Gjellë e shijshme me mish viçi dhe perime

Përbërësit: 100ml vaj, 1 lugë gjalpë, 4 lugë miell, 500gr mish viçi i zier, perime të përziera, 1 litër lëng nga mishi, 1 lugë kripë me erëza, mëlmesa me hudhër. Përgatitja: Fillimisht e marrim mishin e viçit dhe e ziejmë, pasi të zihet mishi ia […]

Darkë

Pite me ajvar dhe kërpudha

Përbërësit: 500gr kore të gatshme, 100ml ujë, 100ml vaj, gjysmë kavanozi ajvar, 500gr kërpudha shampinjon, 1 presh (purri), kripë sipas shijes. Përgatitja: Fillimisht pastrojeni dhe priteni preshin (purrin) imët dhe marinojeni me pak ujë (100ml ujë) dhe vaj (100ml vaj) në një enë kuzhie. Kur […]

Darkë

Patëllxhan në tavë

Përbërësit: 1kg mish të bluar, 2 qepë, një ve, majdanoz, bazilik, mëlmesa sipas dëshirës. Salca e domateve:  Fërgohen një qepë, pak hudhër, një spec, i shtohet domatja e bluar e freskët ose e blerë më pas kur të vlon e ulni temperaturën dhe e zieni ngadalë […]

Darkë

Kifle laramane shumë të shpejta

Përbërësit: 100ml ujë i ngrohtë, 2 lugë të mesme sheqer, 20gr maja buke, 100gr miell, 120ml qumësht, 50gr sheqer të tjerë, 2 vezë, 100ml gjalpë i shkrirë (margarinë), 550gr miell të tjerë, 60gr kakao. Përgatitja: Fillimisht përgatisim majën e bukës, marrim një enë kuzhine dhe […]