Darkë

Darkë

Tavë Prizreni

Përbërësit për 4 persona: 4 qepë, 1/2 filxhani gjalpë (margarinë), 500gr speca, 3 domate, 1 filxhanë djathë, 1 filxhanë kos, 2 lugë miell, 4 vezë, 1/2 filxhani magdanoz, kripë. Përgatitja: Fillimisht marri 4 qepë, 500gr speca dhe i grijmë mirë me anë të një thike, pastaj marim […]

Darkë

Palpeta të mbushura në tavë

Përbërësit: 600gr mish viqi i bluar, 3 kokrra qepë, një specë i kuq, perime të ndryshme (përveq patates), 500ml salcë domatesh, kaçkavall i grimsuar, kripë. Përgatitja: Përgatitjen e palpetave (pallaqinkave) e bëni si zakonisht si i përgatitni në shtëpit tuaja. Më pas përgatisim 600gr mish viqi të […]

Darkë

Makarona me mish pule

Përbërësit: 500gr mish i bardhë pule, 300gr makarona, 1 litër supë nga uji që zien mishi, 1 lugë veget, 1 lugë e vogël kripë, 100ml vaj, 2 lugë miell, 150ml qumësht, 100gr djathë kaçkavall ose ndonjë djathë tjetër i fortë. Përgatitja: Së pari marrim një […]

Darkë

Tranguj turshi – të shijshëm dhe të shpejtë

Koha e turshive tashmë veçse ka ardhur. Dhe për t’ju ndihmuar se si t’i përgatitni ato, ne në pergatit do të vazhdojmë t’ju tregojmë receta të ndryshme të turshive. Më poshtë e gjeni një mënyrë të lehtë dhe të shpejtë të përgatitjes së trangujve turshi. […]

Darkë

Pogaçe me suxhuk

Përbërësit: 3 vezë, një lugë mesatare kripë, një gotë e gjysmë kos, një maje luge mestarë sodë bikarbonate, një lugë të plot pluhur për pjeke, 3 gota të ujit miell, suxhuk. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine, shtojmë 3 vezë, një lugë mesatare kripë dhe i […]

Darkë

Pide me kaçkavall dhe sugjuk

Përbërësit: 600gr miell, 250ml ujë të vakët, një pako farë buke, 4 lugë kos, 4 lugë vaj ulliri, një lugë të mesme sheqer, një lugë të supës kripë. Përgatitja: Fillimisht e përgatisim brumi me përbërësit e cekur më lartë, më pas e lëmë të pushojë […]