Sallatë me kos, lakër e karota

Mund ta përgatitni këtë sallatë super të shijshme me pak përbërës, e cila do t’jua shtojë dëshirën për të ngrënë pavarësisht se me çfarë e shërbeni. Mësojeni recetën e saj më poshtë.

Përbërësit:

  • 150 gr majonez
  • 150 gr kos
  • 1 lugë e vogël uthull
  • gjysmë lugë e vogël mustardë
  • 500 gr lakër e bardhë
  • 2 karota
  • 1 dardhë
  • Rrush të thatë ose kopër sipas dëshirës

Përgatitja:

Prisni julienne (në shirita gjatësorë) lakrën dhe karotat. Prisni dardhët në kubikë dhe prisni përgjysmë kokrrat e rrushit. Në një tas rrihni majonezën, kosin, uthullën dhe mustardën për 10 minuta. Ia shtojmë sallatës salcën e përgatitur, shtojmë dhe ca gjethe koper dhe e përziejmë mirë.