Tortë me arra

Përbërësit:

230gr arra të bluara, 6 vezë, 120gr sheqer, 110gr miell, 2 lugë rum (opsionale).

Përbërësit për kremin:

350ml qumësht, 2-3 lugë lëng limoni, një lugë lëvore limoni në rende, 150gr arra të bluara 2 sheqer vanilje, 2 lugë rum (opsionale), 300gr margarinë, 120gr sheqer, 60gr miell, ½ lugë arra muskati e bluar.

Udhëzimet:

 1. Ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezës.
 2. Të bardhat tunden me gjysmën e sheqerit derisa të bëhet një shkumë e fortë.
 3. Të verdhat gjithashtu tunden veçmas me gjysmën tjetër të sheqerit dhe shtohet rumi.
 4. Tek të verdhat e vezës shtojmë ngadalë miellin dhe duke e përzierë vazhdimisht shtojmë dhe arrat e bluara dhe shkumën nga të bardhat e vezës.
 5. Përziejmë mirë dhe masën e qesim në kallep të lyer dhe të mbluluar me letër për pjekje me madhësi 24cm.
 6. Pjekim për 35 minuta në 180 grade, dhe pasi të piqet pandispanja, nxehtësinë e ndalim kurse pandispanjën e lëmë në furrë të ftohet.
 7. Për kremin përziejmë miellin, sheqerin dhe sheqer vaniljen me 150ml qumësht të ftohët dhe e përziejmë mirë.
 8. Masën tjetër të qumështit e vëmë të vloj dhe në të shtojmë miellin e tretur dhe pasi vlon qumështi shtojmë tretësirën me miellin dhe përziejmë  derisa të trashet kremi.
 9. Në kremin e ftohur shtojmë margarinën e tundur më parë dhe përziejmë mirë derisa të kompaktesohët mirë masa.
 10. Tek kremi shtojmë edhe lëngun dhe lëvoren e limonit, rumin ose kanelle dhe arrën e muskatit (këto janë erëza që përdorim sipas dëshirës, nëse nuk i kemi mundet edhe pa to).
 11. Pandispanjën e pjekur dhe të ftohur e ndajmë horizontalisht në tri shtresa .
 12. Secilën shtresë e lyejmë me kremin e vakët që të trija shtresat  dhe në fund e lyejm nga jasht dhe e dekorojmë sipas dëshirës. Ju bëftë mirë !