mishi

Toptha mishi me patate, receta më e lehtë për darkë

Të shijshëm dhe të butë, këta toptha mishi të gatuar janë një recetë e mahnitshme për një darkë përplot shije. Dhe më e mira është se bëhen gati për pak minuta!

Përbërësit:

 • 600gr patate
 • 1 thelb hudhër
 • Majdanoz
 • 600gr mish të bluar
 • 50gr thërrime buke
 • 50gr djathë parmazan
 • Kripë
 • Piper
 • Kërri
 • 2 vezë
 • Vaj ulliri

Përgatitja:

Zieni patatet pak, pastaj qëroni dhe prisni në feta. Përzieni mishin me vezët, kërrin, kripën, piperin, majdanozin, hudhrën, thërrimet e bukës dhe permazanin. Bëni disa toptha.

Vendosni pak vaj në tigan dhe vendosini patatet me topthat e mishit. Hidhni edhe më shumë vaj, permazan dhe dekorojini me rozmarinë për shije.

Piqni në furrë për 20 minuta në 180 gradë celcius. Ju bëfshin mirë! /Pergatit.com

Procedura përmes fotografive: