kaçikët

Varni kaçikët e pulës kështu në furrë, darka më e mirë ndonjëherë

Kjo është metoda më e mirë e përgatitjes së kaçikëve të pulës, që ndoshta nuk e keni ditur më herët. Varni kështu kaçikët dhe darka juaj do të jetë e përsosur!

Përbërësit:

  • 8 kaçikë pule
  • 1 lugë gjelle sos soje
  • Kripë dhe piper
  • 1 lugë gjelle lëng limoni
  • 1 lugë çaji spec të kuq të bluar
  • 6 patate
  • 2 speca
  • 2 patëllxhan të zi
  • 1 qepë

Përgatitja:

Në një enë, përzieni mishin me sosin e sojës, kripën, piperin, lëngun e limonit dhe specin e bluar. Lërini të marinohen për një orë. Më pas, prisni të gjitha perimet dhe përzieni me vaj, kripë dhe piper.

Varni kaçikët në telin e shporetit dhe perimet lini nën ta. Gatuani të gjitha në 180 gradë C për 40-50 minuta. Ju bëfshin mirë! /Pergatit

Videoja e përgatitjes: