Mëngjes

krepa
Mëngjes

Receta e brumit më të mirë për krepa

Krepa (ose siç njihen në popull, pallaqinkat) janë petat shumë të holla dhe të buta që gatuhen në sipërfaqe të nxehta dhe që janë në formë rrethore. Ato përgatiten me vezë, miell, qumësht, gjalpë dhe pak kripë, duke u lyer më pas me xhem ose […]

Mëngjes

Petulla me çokollatë

Përbërësit: 500gr miell, 250gr ujë të ngrohtë, 250gr qumësht të ngrohtë, një lugë maja birrë, kfasac, një lugë sheqer, 2 vezë, gjysëm pako pecivë, kripë, 1L vaj për fërgim, 200gr çokollatë, 50gr sheqer pluhur. Përgatitja e brumit: Në një enë të thellë hedhim ujin dhe qumështin e […]

Mëngjes

Receta e pogaçeve më të buta shqiptare

Përbërësit: 200ml qumësht i ngrohtë, 150ml ujë të vakët, 1 qese e vogël tharmë, 1 lugë e vogël sheqer, 150 jogurt të dendur, 1 vezë, 2 lugë të vogla kripë, 600gr miell dhe vaj për fërgim. Shtojca për servim: djathë, mish i thatë, kaçkavall, kajmak. […]

Mëngjes

Kulaç në tigan

Përbërësit: 500gr miell, një vezë, dy lugë gjelle, vaj ulliri, kripë, një lugë të vogël sode buke dhe kos sa të marrë brumi. Përgatitja: Hedhim përbërësit në një tas dhe në fund hedhim avash-avash kosin duke ngjeshur, brumi është gati kur nuk na ngelet më […]

Mëngjes

Petulla për mëngjes

Përbërësit: 250 gr miell, ½ pluhur paste, pecive, pak kripë, një lugë sheqer, 2 vezë, një sheqer vanilje dhe 300 ml jogurt. Për fërgim: Vaj dhe sheqer pluhur për pluhurosje Udhëzimet: Merren jogurti dhe vezët përzihen dhe pastaj shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe kripe dhe sheqer […]

Mëngjes

Petulla amerikane

Përbërësit: 4 vezë (3 vetëm të kuqët, 1 komplet), 3 lugë gjelle sheqer, gjysëm luge çaji kryp, gjysëm gote uji qumësht, 3 lugë gjelle vaj, një pecivë, një gotë e gjysë miell. Përgatitja: Përzihen mirë të gjitha dhe pastaj pjeken njësoj si pallaqinkat. Ju bëfshin mirë !

Mëngjes

Petulla të shpejta

Përbërësit: 250gr miell, ½ pluhur paste, pak kripë, një lugë sheqer, 2 vezë, një sheqer vanilje, 300ml jogurt, vaj, sheqer, pluhur për pjekurina. Udhëzimet: Merren jogurti dhe vezët përzihen dhe pastaj shtohet mielli i përzierë me pluhur paste, kripë dhe sheqer + sheqer vanilje, dhe përzihet derisa të bëhet […]