Mëngjes

Mëngjes

Petulla të shpejta

Përbërësit: 250gr miell, ½ pluhur paste, pak kripë, një lugë sheqer, 2 vezë, një sheqer vanilje, 300ml jogurt, vaj, sheqer, pluhur për pjekurina. Udhëzimet: Merren jogurti dhe vezët përzihen […]

Mëngjes

Bukë e fërguar me vezë

Përbërësit: Një vezë, 150ml qumësht të freskët, 4 feta buke, kripë, piper të bardhë të sapo bluar, 1.5 lugë gjelle gjalpë (margarinë). Përgatitja: Fillimisht e […]

Mëngjes

Biskota me kafe

Përbërësit: 400gr miell, 250gr margarinë, 200gr sheqer, 6 lugë kafe të ftohtë, 2 sheqer vanilje, 2 lugë kakao, një pluhur për pjekje. Udhëzimet: Margarina e mbajtur […]

Mëngjes

Tosta Meksikanë

Nevojiten: 8 fetë buke, 160gr fasule, domate, kaçkavall. Udhëzimet: 1. Hedhim 2 lugë gjelle fasule (të ziera) mbi 4 fetë buke. 2. I shtojmë secilës […]

Mëngjes

Gjevrek me susam

Përbërësit: 250gr gjalpë, gjysëm gote me vaj luledielli ose vaj misri, ¾ gote çaji me sheqer, një gotë çaji me uthull ( molle ose rrushi ), […]