waffle

Waffle sanduiç, i shijshëm dhe i shpejtë

Waffle sanduiç është një recetë e lehtë, e shijshme dhe shumë e shpejtë për t’u bërë.

Përbërësit për brumin:

 • 2 vezë
 • 250ml qumësht
 •  ½ qese (8gr) pluhur për pjekje (baking powder)
 • 60ml vaj lule dielli
 • miell tip 00 250gr
 • 2 lugë gjelle djathë parmezan i rrendur
 • qiqra (opsionale) për shije

Për mbushje:

 • 200gr proshutë
 • 200gr djathë për lyerje çfare të dëshironi
 • 1 domate
 • fleta sallate marula

Përgatitja:

Thyeni vezët në një enë kuzhine

Vendosni djathin parmezan të rrendur

Shtoni qiqrrat e grira imët

Hidhni vajin e lule diellit

Bashkoni qumështin

Përziejini përbërësit me një mikser elektrik

Shtoni miellin

Pas miellit shtoni menjëherë pluhurin për pjekje (baking powder) dhe përzieni përsëri me mikser elektrik

Përzierja duhet të jetë një lloj brumë i trashë dhe pa gunga

Mbulojeni brumin me qese kuzhine dhe lëreni të qëndrojë në frigorifer për rreth një orë

Pasi të ketë kaluar koha e qëndrimit, nxirreni brumin nga frigoriferi dhe ndizni aparatin për waffle

Duke përdorur lugën, derdhni përzierjen në aparatin e nxehtë të wafleve

Mbyllni aparatin për wafle dhe lërini waflet e kripura të ziejnë për rreth 4 minuta

Në këtë mënyrë waflet do të marrin formën e tyre karakteristike

Shkëputni waflet nga aparati me ndihmën e një luge të madhe

Ndërsa gatuani waflet e tjera, këto të parat i rregulloni në një pjatë dhe i lini të ftohen

Pritini domatet në feta

Lyejmë të gjithë sipërfaqen e wafleve me krem djathin

Sipër djathit e vendosim proshutën

Shtoni fletën e sallatës

Gjithashtu shtoni edhe fetën e domates

Mbulojeni me pjesën tjetër të waffles

Ndani waflen në dy pjesë

Pasi i keni ndarë, përdorni një kruese dhëmbësh druri për të mbajtur waflet në vend

Waflet e shijshme janë gati për tu shijuar, ju bëfshin mirë!