cripsy strips

Si të bëni ‘Crispy strips’ në shtëpi

Cripsy strips krokant si në Kfc, të shijshëm shumë dhe të shpejt për tu gatuar. Befasoni fëmijët tuaj me stripsa kaq të shijshëm.

Përbërësit:

  • 3 vezë
  • 2 fileto pule
  • 2 thelpinj hudhre
  • 2 lugë erëza
  • 2 lugë niseshte misri
  • vaj
  • marule
  • 1 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Fillimisht ndani të verdhat dhe të bardhat e vezëve nga vezët, më pas pritni filetot e pulës në rripa të hollë dhe i përzieni me të verdhat e vezëve, hudhrën, erëzat, kripën dhe niseshtën e misrit. Pasi i keni përzier mire filetot e pulës me të gjithë përbërësit, rrahim të bardhat e vezës me mikser dhe i zhysim filetot e pulës në të.

Vendosim vajin në tigan në temperaturë mesatare dhe i skuqim filetot e pulës një nga një derisa të marrin ngjyrë të artë. I shërbejmë me marule dhe perime të tjera sipas dëshirës.

Ju bëfshin mirë!