kroketa

Kroketa të skuqura me patate dhe vezë

Kroketa të skuqura shumë të shijshme që mund ti shërbeni me salcë. Përgatitni për mysafirë të pa pritu dhe për raste festive, janë fantastike.

Përbërësit:

 • 2 patate (700gr)
 • qepë të reja
 • majdanoz
 • 2 vezë
 • 2 lugë gjelle miell
 • hudhër e bluar (mëlmesë hudhre)
 • pak piper të kuq
 • kripë

Përbërësit për salcën:

 • 120gr jogurt ose schmand
 • lëvore limoni
 • lëng limoni
 • tranguj
 • hudhër
 • vaj
 • kripë

Përgatitja e kroketave:

Marrim dy patate i pastrojmë mirë dhe ua heqim lëvoren, më pas patatet i grijmë në rende dhe më pas i hedhim në një enë kuzhine. Para se ti hedhim në enë ua largojmë ujin duke i shtrydhur me duar, më pas marrim qepët e reja dhe majdanozin i grijmë imët me thikë.

Shtojmë qepët e reja dhe majdanozin tek patatet e grimcuara, vezët, miellin, hudhrën e bluar, pak piper të kuq, kripë dhe çfarëdo lloj mëlmese tjetër që dëshironi. I përziejmë mirë të gjitha me lugë dhe më pas marrim një tigan dhe në të shtojmë vajin për fërgim.

Pasi vaji të skuqet, bëjmë kroketa të vogla me duar dhe i hedhim në vaj për fërgim. I rrotullojmë nga të dyja anët derisa të marrin një ngjyrë të artë dhe pastaj i largojmë nga vaji. Pasi kroketat të jenë gati përgatisim salcë, në enë kuzhine shtojmë jogurtin, lëvoren e limonit, pak nga lëngu i limonit, tranguj të grirë në rende, hudhrën, vajin, kripë dhe e përziejmë mirë me lugë.

Pasi kroketat të jenë gati i shërbeni me salcën e përgatitur. Ju bëfshin mirë!