Drekë

supë me domate
Drekë

Supë e shëndetshme me domate

Supa kremoze me domate ështe shumë e shëndetshme dhe shumë e lehtë të përgatitet. Përgatitet për 25 minuta, servohet e nxehtë si dhe kjo recetë shërbehet për 5 persona. Përbërësit: Përgatitja: Shtojmë vajin e ullirit në një tigan të madh derisa të ngrohet, më pas […]

çorbë
Drekë

Çorbë e shijshme me mish pule

Kjo çorbë e shijshme me mish pule t’i rikthen kujtimet e fëmijërisë. Ishte koha kur gjyshet tona e përgatisnin çdo herë. Përbërësit: Erëza: kripë, piper të pabluar, piper të bluar, fletë dafine, një tufë majdanoz. Përgatitja: Perimet e pastruara pritni në pjesë të mëdha. Pulën […]

kaçamak
Drekë

Kaçamak i shijshëm, gati në 10 minuta

Ashtu siç e përgatiste gjyshja jonë, kjo është receta tradicionale e kaçamakut të shijshëm. Përbërësit: Përgatitja: E vloni ujin në një tigan dhe i hidhni kripën, vajin dhe ajkën në të dhe më pas e largoni pak nga zjarri apo e lini në një temperaturë […]

patate
Drekë

Patate të mbushura për drekë

Kjo recetë me patate të mbushura është shumë më ndryshe nga recetat e zakonshme të patateve që i dijmë ose që i kemi parë. Duhen pak përbërës dhe përgatitet mjaft lehtë. Përbërësit:Patate te pjekura, të ftohura pak,gjalpë i shkrirë,kripë dhe piperë i zi i bluar,djathë […]

petulla
Drekë

Petulla me kungulleshka

Keni përgatitur petulla me kungulleshka më parë? Nëse jo, atëherë tani është koha. Është një recetë shumë e shëndetshme dhe që përgatitet shumë shpejtë. Përbërësit: 2 kungulleshka të mëdha, 2 vezë, 2 qepë të njoma, 250gr miell, djathë të coptuar, majdanoz, pluhur për ëmbëlsira, kirpë […]

qebapëve
Drekë

Receta origjinale e qebapëve të Bosnjës

Padyshim, janë të shijshëm. Pse të mos e mësoni recetën dhe t’i përgatisni vetë në shtëpi? Pergatit ju sjell më poshtë mënyrën e përgatitjes së qebapëve të Bosnjës, të cilët i njeh e gjithë bota se sa të shijshëm janë. Përbërësit: 500gr mish viçi i […]

kifle
Drekë

Kifle shumë të buta

Kifle më të buta dhe më të shijshme nuk besojmë se keni ngrënë ndonjëherë. Të gjithë do të befasohen me shijen e tyre nëse i përgatitni. Përbërësit: 100gr gjalpë i shkrirë (margarinë), 20gr maja buke, 200ml qumësht i ngrohtë, 2 lugë të mesme mjaltë, 2 […]