Drekë

kroketa
Drekë

Kroketa të shijshëm me patëllxhan dhe patate

Kroketa të shijshëm për një drekë të shpejt, kur keni të ftuar mysafirë specila. Kombinimi i patëllxhanit me pataten dhe përbërësit e tjerë u japin një shije fantastike që nuk mund ti rezistoni saherë ti keni në tryezë. Përbërësit: 2 patëllxhan të zi 800gr patate […]

kifle
Drekë

Kifle shumë të buta

Kifle më të buta dhe më të shijshme nuk besojmë se keni ngrënë ndonjëherë. Të gjithë do të befasohen me shijen e tyre nëse i përgatitni. Përbërësit: 100gr gjalpë i shkrirë (margarinë), 20gr maja buke, 200ml qumësht i ngrohtë, 2 lugë të mesme mjaltë, 2 […]

kulaçe
Drekë

Kulaçe të buta me salcë sipër

Kulaçe shumë të buta dhe të shijshme, salca me sos domatesh ju jep një shije fantastike. Ideale kur keni mysafirë special. Përbërësit për brumin: 1 gotë qumësht të ngrohtë (200ml) 1 gotë me ujë të ngrohtë (200ml) gjysmë pako maja buke të freskët ose 1 […]

makarona
Drekë

Makarona me salcë në furrë

Makarona shumë të shijshëm me salcë të cilat përgatitetn në furrë, një ushqim shumë i shpejt për tu gatuar. Fantasik për këdo që i han shumë makaronat. Përbërësit: 250gr (gjysmë pako) makarona 250gr mish viçi i bluar 1 qepë 1 thelpinj hudhre 1 karotë 1 […]

supë
Drekë

Supë me perime përplot vitamina

Supë shumë e shijshme përplotë vitamina. E pëlqyer si nga të rriturit, ashtu edhe nga fëmijët. Mund ta përgatisni për mëngjes, drekë ose darkë. Përbërësit: 1 selino të vogël ( mund ta përdorni gjethen nëse dëshironi) 2 karota 2 patate të vogla 1 kungullesh 1 […]

arrabiata
Drekë

Receta origjinale e pastave Arrabiata

Kjo është receta origjinale e sosit të famshëm arrabiata që të gjithë e duam, ashtu siç e përgatisin në Lazio të Italisë, nga ku edhe e ka prejardhjen. Për ta bërë sosin arrabiata, ju duhen këta përbërës: Gjalpë ose vaj ulliri Spec të kuq djegës, […]

kulaçe
Drekë

Kulaçe të buta dhe të shijshme

Përbërësit: 1 vezë 200ml qumësht të ngrohtë 100ml ujë të ngrohtë 3 lugë gjelle majonez 500gram miell 1 lugë gjelle kripë 1 lugë gjelle sheqer 1 pako pluhur maja buke (ose një katrorë) Për lyerjen e kulaçeve sipër na nevojitet: 1 vezë 50ml qumësht fara […]

tzaziki
Drekë

Si të përgatitni sosin e famshëm Tzaziki

Tzaziki, i njohur ndryshe edhe si sosi i famshëm grek me jogurt dhe tranguj, është sosi më i pëlqyer veror edhe tek shqiptarët. Tzaziki përgatitet me jogurt, tranguj të shtrydhur, vaj ulliri, bimë të freskëta si për shembull ment ose majdanoz, hudhër, lëng limoni dhe […]