kaçamak

Kaçamak i shijshëm, gati në 10 minuta

Ashtu siç e përgatiste gjyshja jonë, kjo është receta tradicionale e kaçamakut të shijshëm.

Përbërësit:

  • 8 lugë gjelle miell misri,
  • 2 gota ujë (sipas nevojës edhe tri),
  • 2 gota kos,
  • një schmand (ajkë),
  • 4 lugë gjelle vaj, kripë.

Përgatitja:

E vloni ujin në një tigan dhe i hidhni kripën, vajin dhe ajkën në të dhe më pas e largoni pak nga zjarri apo e lini në një temperaturë të ulët. Më pas hidhni miellin dhe përzieni derisa të bëhet një masë jo shumë e trashë për 10 minuta. Ju bëftë mirë!