pulë

Pulë me kërpudha, receta e shpejtë dhe kremoze e skuqur në tigan

Pula me kërpudha është një pjatë e dytë e shpejtë dhe e shijshme, e përkryer për çdo drekë apo darkë familjare. Është një pjatë e thjeshtë për t’u përgatitur, e shoqëruar me një porcion oriz ose disa feta bukë, për një vakt të plotë dhe të ngopshëm, që do të tërheqë të rinj dhe të mëdhenj.

Përbërësit:

  • Gjoks pule i prerë në feta për 6-8 persona
  • verë e bardhë e thatë
  • 100ml vaj ulliri ekstra i virgjer për shije
  • miell tip 00 për shije
  • piper për shije
  • kërpudha 500gr
  • ½ e qepë
  • ½ majdanozë i freskët i copëtuar
  • kripë

Përgatitja:

Prisni qepën dhe skuqeni në një tigan me pak vaj

I lyeni me miell fetat e gjoksit të pulës nga të dyja anët, duke i hequr miellin e tepërt

I transferojmë fetat në tigan

I radhisim në mënyrë që të mos mbivendosen me njëra-tjetrën dhe më pas i fërgojmë në zjarr të fortë për 1-2 minuta

Ktheni fetat që të gatuhen edhe nga ana tjetër

Kur të jenë skuqur mirë i përziejmë me verën e bardhë

Vazhdoni gatimin që vera të avullojë

Ndërkohë i presim kërpudhat në feta rreth gjysmë cm të trasha

Shtoni kërpudhat në tigan, i rregulloni me kripë dhe piper dhe vazhdoni zierjen

Përziejini herë pas here dhe lëreni ujin e lëshuar nga kërpudhat të avullojë

Pasi të fërgohet mishi dhe kërpudhat, aromatizojini me majdanozin e freskët të grirë hollë

Dhe dreka është gati për tu shërbyer. Ju bëftë mirë!