Tag: tortë pa miell

Ëmbëlsira

Tortë shumë e shijshme pa miell

Përbërësit: 5 vezë, 200gr margarinë ( në temperaturë dhome), 200gr sheqer, 200gr arra të bluara 5 lugë gjelle grizë, 1 lugë gjelle kanellë. Për kremin: 3 Schlagsahne (hopla), 3 perforcues sahne steif (shllag), 1 dozë qumësht të kondenzuar. Përgatitja: Marrim dy enë kuzhinë dhe ndajmë vezët, të verdhat […]

Ëmbëlsira

Tortë raffaello pa miell

Përbërësit: 4 vezë, 150gr sheqer, 150gr margarinë, 150gr lajthi të bluara, 150gr kokos, 100gr nisheste, një pecivë, pak kripë (një maje të lugës së çajit), një sheqer vanile. Për kremin: 200gr çokollatë të bardhë, 150ml qumësht kokosi, 600ml hopla e ëmbël për ëmbëlsira, një xhelatinë, një përforcues […]