Tag: turshi me vaj

Darkë

Speca të kuq turshi me vaj dhe hudhër

Përbërësit: 3 kg speca të kuq, 50gr kripë, 100gr sheqer, 3dl uthull, 1.5dl vaj, 1 hudhër e madhe, një tufë majdanozi, gjysmë tufe selino dhe 1 qese konservans. Përgatitja: Specat lani, fshini dhe hiqjani farat dhe kërcellin. Rendisni në tepsi dhe piqni në furrë në […]

Darkë

Speca turshi me vaj

Përbërësit: 10kg speca, 2L ujë, 0.5L vaj, 0.5L uthull, 300 gr kripë, 1 filxhan sheqer, 10 thelbinj hudhre, 10 karota, 2 tuba majdanoz. Përgatitja: Specat i pastrojmë, i mbushim me nga një lugë çaji kripë, i radhisim në tepsi dhe i fusim në furrë të […]