Bukë misri tradicionale

Përbërësit:

1kg miell (për 3 persona), kryp (sipas nevojës), ujë të vluar.

Përgatitija:

Fillimisht e qesim miellin në një enë të thellë, më pas i hedhim krypën sipas nevojës. Pastaj me ujin e vluar e përziejmë miellin dhe e ngjeshim mirë derisa të formohet një masë homogjene, dhe e hedhim në tepsi shumë të ngrohtë.

Më pas e fusim në furrë në temperatur 300 gradë C, pasi që furra duhet të jetë shumë e nexhtë dhe në fund e lyejmë bukën me kos që korja e bukës të skuqet dhe të jetë e butë.

Ju bëftë mirë !