Çka i ndodh trupit nëse hani banane para gjumit?

Hani banane të paktën një orë para se të shkoni në shtrat për të parandaluar ndonjë çështje të stomakut.

Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend. Por përfitimet e këtij fruti janë të shumta.

Banania është mjaft e shijshme. Ajo i jep trupit tonë të gjithë ato gjërat e mira për të cilat ka nevojë.

Ato përmbajnë shumë vlera ushqimore, vitamina, fibra, ëmbëlsues natyralë si sukroza dhe fruktoza.

Për më tepër, nuk duhet të hani më shumë se dy banane si një rekomandim dietik. Një banane e mesme përmban rreth 420 mg kalium dhe 3 g fibra.

Përfitimet shëndetësore nëse hani banane gjatë natës: Ngrënia e bananeve gjatë natës jep vitaminë B6 e cila është një enzimë e rëndësishme esenciale që përdoret në metabolizëm. Dhimbjet e muskujve të natës do të reduktohen pasi dhimbjet zakonisht shkaktohen nga çekuilibri i elektroliteve, bananet kanë dy elektrolite magnez dhe kalium.

Bananet kanë shijë të ëmbël që do të kënaqin dhe mund të ofrojnë minerale, vitamina dhe fibra në të njëjtën kohë. Një përbërës në banane ndihmon në luftimin e baktereve të cilat janë të lidhura me ulcerat e stomakut.

Pranimi i lëndëve ushqyese mund të përmirësojë gjumin gjatë natës. Magnezi në një banane gjithashtu ndihmon në uljen e temperaturës dhe ndihmon në rregullimin e hormoneve tuaja.

Disa përfitime të tjera shëndetësore që ju sjell konsumimi i bananes!

Urthi: Ndryshe njihet si djegia e stomakut, bananet kanë një efekt natyror anti-acid dhe mund të të çlirojnë nga shqetësimet e shkaktuara nga aciditeti i lartë në stomak. Mjafton të hash vetëm një banane dhe menjëherë do të ndiesh lehtësim nga simptomat e djegies së stomakut.

Tensioni i gjakut: Bananet, një frut i shëndetshëm për zemrën, janë të pasura me potasium dhe kanë shumë pak sodium, një kombinim i përsosur për mbrojtjen nga infarkti dhe goditjet në tru.

Burim energjie: Nëse ha një ose dy banane para ushtrimeve në palestër, do të përfitosh mjaftueshëm energji për mbi një orë stërvitje. Karbohidratet me bazë të ulët glicemie, vitaminat dhe mineralet janë një mbështetje e madhe për trupin, duke i dhënë atij forcë, ndërkohë që potasi ndihmon për të parandaluar ngërçet muskulare.

Kundër Anemisë: Bananet janë një aleat i fuqishëm i pacientëve që vuajnë nga anemia. Banania u jep atyre hekurin e nevojshëm të dietës që stimulon qelizat e kuqe të gjakut dhe prodhimin e hemoglobinës por edhe shton furnizimin me gjak.

Ulçera: Ata që vuajnë nga ulçera në stomak, e dinë shumë mirë që duhet të rrinë larg disa ushqimeve.

Mos u shqetësoni! Banania nuk është një prej tyre. Mund t’i konsumoni pa problem sepse nuk do t’ju shkaktojnë asnjë shqetësim në stomak.

Kjo ndodh sepse bananet janë të buta, të lehta, kremoze dhe të mira për stomakun, duke i dhënë atij mburojën e nevojshme ndaj aciditetit dhe irritimit.

Fruti i lumturisë: Banania të shton humorin dhe lufton depresionin për shkak të nivelit të lartë të tritotanit që në trupin tonë transformohet në serotoninë. Serotonina është hormoni i lumturisë. Ajo i bën njerëzit të ndihen të qetë, të lumtur dhe me humor të mirë. Hani banane dhe jeni të lumtur.

Qetësuese nervash: Duhet të hash banana kur je me humor të keq apo i stresuar. Fruti magjik ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak. Vitamina B që gjendet me shumicë tek banania qetëson sistemin nervor dhe i bën njerëzit të ndihen të qetë dhe me humor.

Kundër temperaturës së lartë: Ke temperaturë të lartë? Ha një banane. Në saj të enzimave që përmban, banania ul temperaturën e trupit. Banania ofron mjaft përfitime të tjera për organizmin tonë. Mos u mjafto me një apo dy. Mund t’i konsumoni gjatë gjithë ditës, kur ndihesh i uritur, ke nevojë për energji dhe humor të mirë.