Dieta ushtarake si të humbni 4.5kg për 3 ditë

Humbja e peshës është diçka që shumica e njerëzve e synojnë. Gjithkush mund të përfitojë nga fitimi i disa muskujve dhe humbja e yndyrës së trupit, jo vetëm në aspektin e estetikës, por edhe për arsye shëndetësore.

Ulja e yndyrës së trupit dhe ulja e peshës së trupit mund të bëjnë mrekulli për sa i përket presionit të gjakut, kolesterolit ose thjeshtë për të pasur një trup më të mirë. Por në fund të ditës, një dietë (ose humbje e peshës) mund të reduktohet për të djegur më shumë kalori dhe për të ngrënë më pak kalori, shkruan pergatit.com.

Humbja e peshës ndodhë kur hani më pak se çfarë ka nevojë trupi juaj. Ta themi thjeshtë: hani më pak, lëvizni më shumë. Në këtë mënyrë trupi juaj do të mbledh më lehtë yndyrën e trupit të ruajtur si energji (në krahasim me ushqimin që hani.)

Mëngjesi është një nga ushqimet më thelbësore të ditës, thjeshtë sepse ju jep energjinë e dëshiruar dhe mund të ndihmojë metabolizmin tuaj ta fillojë punën siç duhet.

Dieta ushtarake 3 ditore

Përbërësit: Gjysmë grejpfrut, 1 fetë buke (preferohet bukë gruri) me 2 lugë gjalpë kikiriku. Nëse jeni alergjik në kikirik, mund ta zëvendësoni me gjalpë bajamesh, gjalpë soje, gjalpë farë lulesh, humus, gjalpë kungulli ose gjalpë fasuleje. Dhe çdo mëngjes nuk është i plotë pa një filxhan kafe të zezë ose çaj me kafeinë.

Shënim: Nuk mund të shtoni sheqer, krem, qumësht ose ëmbëltues në kafen ose çajin tuaj. Këto pije nuk janë thelbësore për dietën pasi mund ta zëvendësoni atë me ndonjë sasi të ujit. Por kafeja dhe çaji jeshil kanë aftësitë termogjene (djegin më shumë kalori) dhe kafeja e zezë ka aftësinë për të zvogëluar oreksin tuaj.

Kujdes! Kopjimi i recetave penalizohet nga algoritmat e Facebook!