hemorroidet

Harrojeni mjekun, hemorroidet hiqen kështu

Hemorroidet prekin 50% të popullsisë pas  moshës 50 vjeç.

Mund të jenë të brendshme ose të jashtme dhe ndonëse rrallëherë prania e tyre mund të jetë një rrezik serioz shëndetësor, ato shkaktojnë shqetësime për këdo që është prekur prej tyre.

Po çfarë janë hemorroidet?

Hemorroidet janë “jastëkë” të indeve, që normalisht ndodhen në arteriet e brendshme të rektumit: puna e tyre është të rregullojnë terminencën, ënjtjen ose deflatimin sipas nevojës. Kështu që termi është përdorur në mënyrë të pahijshme për të përcaktuar sëmundjen që ndodh kur venat hemorroidale fryhen dhe shtrihen tej mase duke i rritur varietetet.

Kjo është patologjia më e shpeshtë e kanalit anal. Rezulton se çdo njeri është prekur njëherë në jetë nga to.

Në vijim, gazeta “Super Shëndeti” ka përgatitur 10 kurat më të lira për hemorroidet dhe si t’i trajtoni ato nga shtëpia.

Akull: Trajtimi i parë i bërë në shtëpi që është shumë i rekomanduar është akulli.

Akulli do të ndihmojë në ngushtimin e enëve të gjakut, në uljen e ënjtjes dhe në lehtësimin e menjëhershëm të dhimbjes.

Aplikoni një akull apo një pjesë të shkrirë pjesërisht të akullit të mbështjellë në një leckë, direkt në zonën e prekur për rreth 10 minuta. Bëjeni këtë disa herë në ditë derisa hemorroidi të largohet.

Ju mund të përdorni edhe një qese të vogël perimesh të ngrira, si bizele ose misër. Mbulojeni qesen në një peshqir dhe pastaj aplikojeni tek hemorroidet. Bëjeni këtë për 20 minuta, tri herë në ditë.

Aloe vera: Aloe vera është një nga përbërësit më të mirë të natyrës për trajtimin e hemorroideve. Vetitë anti-inflamatore dhe terapeutike të aloe vera ndihmojnë në zvogëlimin e acarimit të hemorroideve.

Aloe vera mund të përdoret për të dyja, hemorroidet e brendshme dhe të jashtme. Për trajtimin e hemorroideve të jashtme, përdorni një pak xhel aloe vera në anusin tuaj dhe ngadalë masazhoni zonën (xhelin thjesht e shtrydhni nga bima e aloes).

Ky ilaç i thjeshtë do të japë lehtësim nga dhimbja dhe do të zbutë ndjesinë e djegies. Për të trajtuar hemorroidet e brendshme, prijeni aloe veran në shirita. Sigurohuni që të jenë prerë pjesët me gjemba të bimës. Vendosini fetat në një enë dhe i ngrini ato.

Aplikojeni shiritin e akullt të aloe veras në hemorroidet e dhimbshme për të lehtësuar dhimbjen, djegien dhe ndjeshmërinë e kruarjes.

Lëng limoni: Lëngu i limonit përmban ushqime të ndryshme që mund t’ju japin lehtësim nga hemorroidet, duke forcuar kapilarët dhe muret e enëve të gjakut.

Ngjyeni një top pambuku me lëng limoni të shtrydhur dhe aplikojeni atë tek hemorroidet. Fillimisht do të ketë disa ndjesi të buta apo një ndjesi djegieje, por lehtësimi i dhimbjes së shpejti do të kalojë.

Ndryshe, ju mund të shtrydhni gjysmën e limonit në një gotë qumësht të nxehtë dhe ta pini. Bëjeni këtë çdo tre orë për rezultatet më të mira.

Trazoni një gjysmë lugë çaji secili me lëng limoni, lëng xhenxhefili, lëng nenexhiku dhe mjaltë së bashku. Merreni këtë një herë në ditë.

Vaji i bajames: Vaj i bajames, i njohur për vetitë e absorbimit të dhëmbëve dhe të thellë të indeve, përdoret kryesisht për trajtimin e hemorroideve të jashtme.

Zhysni një top pambuku në vaj të pastër bajamesh dhe aplikojeni atë në zonën e prekur. Ajo lehtëson inflamacionin dhe do të lehtësojë ndjestë e djegies dhe kruajtjes në të dhe rreth anusit. Bëjeni këtë disa herë në ditë.

Vaji i ullirit: Vaji i ullirit ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese dhe përdoret kryesisht për trajtimin e hemorroideve të jashtme. Kjo do të ndihmojë në rritjen e elasticitetit të enëve të gjakut, e cila nga ana e tij do të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe tkurrjen e madhësisë së enëve të gjakut të fryra në kanalin anal.

Konsumoni një lugë çaji vaj ulliri çdo ditë. Kjo do të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit dhe yndyrnat do të përmirësojnë funksionalitetin e sistemit sekretues.

Shtrydhni lëngun nga disa gjethe kumbulle dhe shtojeni atë në vaj ulliri. Aplikojeni këtë përzierje në hemorroidet tuaja. Kjo do t’ju japë lehtësim nga dhimbja dhe ënjtja.

Tërshëra: Filloni të hani produktet e tërshërës nëse vuani nga hemorroide.

Produktet e tërshërës përmbajnë një sasi të mirë të fibrave, që është shumë efektive në lehtësimin e simptomave të hemorroideve dhe gjakderdhjes. Kjo lëndë ushqyese ndihmon në pastrimin e sistemit gastrointestinal, duke parandaluar kapsllëkun dhe duke lejuar që zorra e trashë të punojë në mënyrë më efikase.

Ushqime të pasura me fibra mund të zbusin zorrën dhe të rrisin pjesën më të madhe të saj, gjë që ndihmon në uljen e tensionit gjatë lëvizjeve të zorrëve. Disa nga produktet më të mira të grurit janë: elb, misër, oriz ngjyrë kafe, dhe mel.

Witch hazel-lajthia magjistare: Vetitë e buta dhe shëruese e Witch Hazel do të ndihmojë në lehtësimin e paheratisë lidhur me hemorroidet.

Vetitë astringent mund të ndihmojë në tkurrjen e enëve të gjakut të përflakura, lehtësimin e dhimbjeve, kruarjes dhe ënjtjes. Zhysni një top pambuku tek lëngun e zier nga lajthia magjistare dhe aplikojeni atë në hemorroide. Bëjeni këtë të paktën tri herë në ditë.

Ndryshe, ju mund të blini mbushje mjekësore që përmbajnë Witch Hazel. Këta jastëkë me lagështirë që gjenden të gatshme të farmaci, mund të përdoren në lëkurë direkt ose në kombinim me letër higjienike.

Kjo është një mënyrë e mirë për të mbrojtur anusin nga acarimi dhe mikroorganizmat.

Uthulla e mushtit të mollës: Për shkak të vetive astringent të uthullës së mollës, ndihmon në zvogëlimin e enëve të gjakut të fryra dhe jep lehtësim nga ënjtja dhe acarimi i hemorroideve të brendshme dhe të jashtme.

Sigurohuni që të përdorni uthull të patrazuar për rezultate më të shpejta. Në rastin e hemorroideve të jashtme, butësisht shtypni një top pambuku të ngjyer në uthull molle ndaj zonës së skuqur.

Fillimisht do të ketë një ndjesi dhimbjeje, por së shpejti do të merrni lehtësim nga kruajtja dhe acarimi. Bëjeni këtë disa herë në ditë, derisa ënjtja të zvogëlohet.

Në rastin e hemorroideve të brendshme, shtoni një lugë çaji uthull molle në një gotë ujë dhe pijeni të paktën dy herë në ditë. Ju mund të shtoni mjaltë për ta shijuar atë më mirë.

Qese çaji të zi: Acidi tanik i pranishëm në çaj është një lloj astringent natyral, që do të ndihmojë në reduktimin e ënjtjes dhe dhimbjes së lidhur me hemorroidet.

Lageni qesen e çajit të zi në ujë të nxehtë, hiqeni nga uji dhe lëreni të ftohet pak. Aplikojeni qesen e nxehtë me çaj në venat e fryrë për rreth 10 minuta.

Bëjeni këtë dy ose tri herë në ditë. Ndryshe, ju mund të aplikoni bustina të ftohta të përdorura për çaj, në hemorroide për pesë deri në 10 minuta.

Uji: Kur vuani nga hemorroide të brendshme ose të jashtme, rrisni marrjen tuaj të ujit.

Mundohuni të pini 8 deri në 10 gota ujë në ditë. Marrja e mjaftueshme e ujit ndihmon në pastrimin e sistemit tuaj të brendshëm dhe hidraton tërë trupin tuaj.

Uji gjithashtu lehtëson lëvizjet e zorrëve dhe e mban zorrën të butë. Kur nuk pini ujë të mjaftueshëm dhe lëngje të tjera, procesi i shpëlarjes së mbetjeve jashtë trupit ngadalësohet dhe mund të ketë një prapambetje në zorrë.

Rezultati përfundimtar është dalje e vështirë, e cila do të bëjë problemin e hemorroideve më keq. Nëse keni hemorroide që janë të vazhdueshme, që çojnë në gjakderdhje të rënda ose përsëriten shpesh, konsultohuni me një mjek.