Nëse e shihni këtë në gjuhë, keni gastrit

Gjysma e popullsisë së botës vuan nga gastriti. Dhe këto shifra mbresëlënëse janë të kuptueshme, duke pasur parasysh që shumë njerëz kanë baktere, të cilat mund të shkaktojnë gastrit. Kjo sëmundje nuk është aq e thjeshtë sa mund të duket dhe kërkon trajtim të veçantë. Prandaj, është e rëndësishme të dini se si ta zbuloni sëmundjen dhe t’i njihni simptomat e saj sa më shpejt të jetë e mundur.

Ne kemi krijuar një listë për t’ju ndihmuar të identifikoni simptomat e gastritit. Ne besojmë se është më mirë të jeni në gjendje të zgjidhni problemin, sesa të mos i kushtoni vëmendje shenjave të sëmundjes dhe të çoni në një situatë të rrezikshme.

 • Fryrje në bark
 • Dhimbje në pjesën e sipërme të barkut
 • Një ndjenjë kërcëllimi ose djegieje në stomak
 • Nauze dhe të vjella (mund të jenë me gjak)

 • Humbje e pashpjegueshme e peshës
 • Humbja e oreksit
 • Ngopje e hershme
 • Zbehje dhe marramendje

 • Rrahje të shpejta të zemrës
 • Gulçim
 • Djersitje e tepruar
 • Jashtëqitje shumë e errët

Çfarë mund të bëni

Dietë

Kur jeni me gastrit, është e rëndësishme të ndiqni një dietë dhe intervalet midis vakteve tuaja nuk mund të jenë shumë të gjata. Erëzat, ushqimet pikante, pijet me gaz, alkooli dhe pirja e duhanit duhet të eliminohen. Ushqimi duhet të jetë i ngrohtë, jo i nxehtë dhe gjithashtu duhet të zbutet ose të piqet në mënyrë që të mos irritojë stomakun. Mos hani gatime të skuqura ose të tymosura, provoni ushqim të zier.

Vizitoni një mjek

Edhe nëse keni pasur disa nga simptomat e mësipërme dje, dhe sot ato u zhdukën dhe ju ndjeheni shumë më mirë, ju ende nuk duhet të shkoni tek mjeku. Sepse është mjeku që mund të përshkruajë një gastroskopi për ju, e cila është mënyra më e saktë për të diagnostikuar stomakun. Ata gjithashtu mund të kryejnë procedura të tjera të lidhura me të.

Mjekimi

Është e nevojshme të merrni ilaçe speciale që zvogëlojnë aciditetin dhe mbështjellin muret e stomakut. Duke pasur parasysh që gastriti mund të shkaktohet nga një baktere, ia vlen të merrni antibiotikë për ta larguar atë. Këshilloni një mjek dhe ata do t’ju ofrojnë trajtimin e duhur.

Tjetër:

Me gastrit, shpesh vërehet një shtresë gri e bardhë ose gri e errët në gjuhë. E gjitha varet nga ashpërsia e sëmundjes. Mund ta kontrolloni me një lugë. Merrni një lugë. Rrëshqisni gjuhën tuaj, duke copëtuar veshjen. Kontrolloni ngjyrën e veshjes.