Tag: ajkë

Ëmbëlsira

Tortë me biskota dhe ajkë

Përbërësit: 1/2kg biskota, një lugë supe neskafe, 2dcl ujë, një lugë supe sheqer, 1/2 litër ajkë të ëmbël (hopla), 2 vezë, 2 lugë supe sheqer, një rend çokollatë. Përgatitja: Tunden vezët me 2 lugë sheqer, veçantë tundet ajka në marengë të dendur. Të dy masat bashkohen, përzihen mirë dhe fillon radhitja. Në 2dcl […]