Tag: rigon

Darkë

Darkë e shijshme me makarona dhe mish të bluar

Përbërësit: 500gr makarona, 1 qepë, 200gr mish i bluar, kripë, biber i zi, mëlmesa me hudhër, pak rigon, 500ml sos domatesh, gjalpë, 2 lugë miell, 500ml qumësht, kaçkavall, vaj për fërgim. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine (tenxhere), shtojmë ujë për zierjen e makaronave dhe […]

Drekë

Gjashtë ide për sallata të shijshme festive

Përbërësit për sallatën e parë: 8 kastravecë turshi, 100gr arra, 300gr ajkë e thartë, kripë, biber i zi, mëlmesa me hudhër, 4 kokrra arra për dekorim. Përbërësit për sallatën e dytë: Marule, 2 domate, 1 kastravec, 1 qepë e kuqe, kripë, majdanoz, limon, gjoks pule, ullinj, […]

Këshilla

Pija me limon që heq gurët në idhëz

Disa kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi, për problemet e tëmthit dhe fshikëzës. Formula e përgatitjes, përdorimi dhe afati. Gurët e tëmthit krijohen nga forcimi ose kristalizimi i kolesterolit që depozitohet në fshikëzën e tëmthit. Gurët kanë përmasa të ndryshme. Ato mund të […]