Tag: sallatë turshi

Këshilla

Si të bëni sallatë turshi? (Pa konzervues)

Përbërësit: 1kg tranguj të vegjël, 1kg karota, 1kg karfiol (lulelakër), 1kg lakër, 500gr domate të gjelbra, 500gr speca të gjelbër, 150gr kripë të trashë, 50gr sheqer, 150ml uthull të bardhë 9%, 100ml vaj. Kujtesë: Kjo masë është për 8 kavanoza (teglla). Përgatitja: Në një enë […]

Darkë

Sallatë turshi me karota

Përbërësit: 2.5 kg karota, 2 copa hudhër, 4 speca të gjelbër djegës, 2 tuba majdanoz, 50gr kripë, 100ml uthull, 50ml vaj, pak konservans. Përgatitja: Së pari perimet i pastrojmë mirë më pas karotat, specat dhe hudhrën i presim rrath rrath kurse majdanozin e presim imët […]