Tag: spec i kuq

Drekë

Samuna që shkrihen në gojë

Përbërësit: 300ml qumësht, 1 lugë gjelle maja buke, 1 lugë e vogël sheqer, 1 lugë e mesme kripë, 1 vezë, 600gr miell. Për mbushje: sos domatesh, sallam ose suxhuk, 1 qepë, 1 spec i kuq, kaçkavall, djathë mocarela, 1 të verdhë veze për lyerje sipër. […]

Drekë

Speca të mbushur me mish dhe perime

Përbërësit: 1kg mish të bluar, 2-3 qepë, domate, speca, 1 filxhan oriz, kripë, biber të zi, spec të kuq, vegetë. Përgatitja: Fillimisht marrim qepët, i pastrojmë dhe i grijmë imët. Më pas qepën e vendosim në një tigan me vaj dhe e fërgojmë pak deri […]