Tag: susam

Darkë

Pogaçe tradicionale që shërbehen me çaj

Përbërësit: 2 lugë gjelle gjalpë (margarinë), 100ml vaj, 1 të verdhë të vezës, 100gr kos, 1 lugë e mesme sheqer, 1 lugë e mesme kripë, 1 sheqer vanilje, 350gr miell, 1 pluhur për pjekje, susam. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 2 lugë gjelle […]

Ëmbëlsira

Gurabija të buta me jogurt

Përbërësit: 2 vezë, 100gr sheqer, 100ml jogurt (një gotë të çajit), 100ml vaj (një gotë të çajit), një pako sheqer vanilje, 350gr miell, një pako pluhur për pjekje, susam. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë vezët, 100gr sheqer, 100ml jogurt, 100ml vaj, një pako […]